VI Zlot Zucha Hufca ZHP Sokołów Podlaski

Uczestnicy zlotu

W dniach 1-3 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 i w Miejskim Przedszkolu nr 4 Leśna Kraina zadomowiły się biszkopty i zuchy. W tych dniach odbył się VI Zlot Zucha „W Dolinie Muminków” Hufca ZHP Sokołów Podlaski organizowany przez Namiestnictwo Zuchowe Hufca. Komendantem zlotu była phm. Katarzyna Nawacka – Namiestnik Zuchowy, a zastępcą komendanta do spraw organizacyjnych phm. Sławomir Pasik – Kwatermistrz Hufca ZHP.  W zlocie uczestniczyły zuchy z 3 GZ Dzielne Plastusie z drużynową phm. Marzeną Pasik, 13 GZ Mali Odkrywcy z drużynową phm. Katarzyną Nawacką, 75 GZ Wiewiórki z Dwójki z drużynową pwd. Małgorzatą Matusik, 21 GZ Słoneczka z Bielan z drużynową pwd. Beatą Wąż, 7 GZ Łowcy Przygód z Miedzny z drużynową pwd. Agnieszką Turemką oraz najmniejsi i najmłodsi Leśne Biszkopty z przedszkolnej gromady z dh. Katarzyną Kruszewską. Naszym wsparciem była drużyna sztabowa zlotu – 33 SDH Avanti im. Danuty Siedzikówny INKI, a szefem drużyny sztabowej był dh. Filip Zwierzycki.

Zuchy podczas całego zlotu i przed realizując zadania przedzlotowe zdobywały sprawność zuchową Muminek. Musiały zapoznać się z dawno zapomnianą bajką, jej bohaterami i ideą Muminków, że przyjaźń i bycie razem liczy się najbardziej. Temat idealnie wkomponował się w Program Wychowawczy Hufca na ten rok „Razem w służbie”. Uroczysty kominek rozpoczęła Komendantka Hufca ZHP Sokołów Podlaski hm. Bożenna Hardej zapalając święty ogień harcerski. Podczas uroczystego kominka Namiestnik Zuchowy phm. Katarzyna Nawacka mówiła o tym, że „każdy ma prawo być innym, że uczymy się od siebie nawzajem, a zwłaszcza tyczy się to zuchów, które podobnie jak Muminki żyją i przeżywają razem swoje przygody na harcerskich szlakach”. Odbyła się również ważna uroczystość – Obietnica Zucha, którą złożyło dwóch biszkoptów z 13 GZ i siedmioro biszkoptów z 3 GZ Dzielne Plastusie. Świadkami tej uroczystości byli oczywiście rodzice zuchów i zaproszeni goście. Nie zabrakło łez wzruszeń wśród naszych instruktorów ZHP, których to właśnie córeczki składały obietnicę. Namiestnik Zuchowy w imieniu wszystkich zuchów nadał medal „Przyjaciel zuchów” komendantce hufca, instruktorom i harcerzom, na których zuchy zawsze mogą liczyć. Na zakończenie Druhna Komendantka Bożenna Hardej życzyła wszystkim udanej zabawy i zaprosiła na uroczystości i służbę wpisaną w działania hufcowe. Pląsy, śpiewy i radość z bycia razem trwały do późnych godzin wieczornych.

Następnego dnia odbyła się gra terenowa „W poszukiwaniu Włóczykija”, którą dla zuchów zorganizowała drużyna sztabowa zlotu 33 SDH Avanti, której szefem był HO Mateusz Pasik. Zabawa, zdobywanie wiedzy i emocje z gry ucichły dopiero po południu podczas warsztatów z hip hopu. Nie zabrakło oczywiście służby Bogu, czyli harcerskiej mszy świętej odprawionej przez Kapelana Hufca ZHP ks. dh. Mariusza Krolla. Wieczór upłynął wszystkim na „Balu u Muminków”, a bal umili wszystkim słodką, kolorową watą cukrową zaprzyjaźnieni instruktorzy.

Zlot dla zuchów skończył się „za szybko”, nie chcieli wracać do domów, teraz wszyscy razem spotkają się znów na obozie harcerskim w Szklanej Hucie nad morzem. Do zobaczenia Muminki !

Zuchy i cała Komenda VI Zlotu Zucha składają gorące podziękowania za Wielkie Serca Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Druhowi Dariuszowi Cybulowi, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina Ewie Zakrzewskiej,  Komendzie Hufca ZHP, Panu Piotrowi Marciniakowi, Państwu Katarzynie i Markowi Smuniewskim oraz wszystkim Rodzicom. 

Czuj ! Czuwaj !

C