Patriotyczne szachy

Uczestnicy turnieju
SONY DSC

Msza Święta, złożenie wieńców, zapalenie zniczy a potem szachy w odświętnie udekorowanej sali. Rozgrywki odbywają się pod flagą Polski. Szachiści siedzą w zadumie i skupieniu. Dopingują ich postacie z ustawionych w sali tablic. Upamiętniają bohaterów – Żołnierzy Wyklętych. Czuć ducha rywalizacji, ale atmosfera jest podniosła. Tak wyglądał organizowany przez Urząd Miasta Sokołów Podlaski, UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe i Szkołę Podstawową nr 4, Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sokołowie Podlaskim.
3 marca wspomniany Turniej odbył się już po raz piąty.
– Choć co roku pojawiają się nowe twarze ważne jest, że turniej przyciąga nowych szachistów i jest zainteresowanie. To nas cieszy. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat a najstarszy, który uczestniczył w ubiegłym roku – miał 82 lata – mówi zastępca burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski.
K. Dąbrowski wręczając dyplomy, dziękował organizatorom w tym „niezawodnemu” prezesowi Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józefowi Flazińskiemu, który jest pasjonatem gry w szachy i niestrudzenie uczy tej wspaniałej gry młodych sokołowian.
W turnieju zagrało 34 zawodników z kilkunastu miejscowości i trzech województw. Gościliśmy szachistów m.in.: Warszawy, Siedlec, Węgrowa, Mielnika, Międzyrzeca Podlaskiego i Siemiatycz.
Zawody otworzył prezes Józef Flaziński. Podkreślił cel zawodów. Przypomniał, że nie tylko o sport chodzi, ale przede wszystkim uczczenie pamięci żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę z komunistami, a ceną tej walki było życie, tortury i prześladowania.
W przerwie zawodów szachiści udali się pod pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej i struktur powstałych po tej formacji, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd Bohaterom.
W dziewięciorundowym turnieju z czasem 15 minut dla zawodnika zwyciężył Janusz Dzienisiuk z Siemiatycz, który zdobył 7,5 pkt. przed Krzysztofem Plichtą (7 pkt.) z Siedlec, Józefem Flazińskim z Sokołowa Podlaskiego (6,5 pkt.) i Piotrem Zbrzeskim (6 pkt.) z Warszawy. Zawodnicy ci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych, a pierwsi trzej również puchary i nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników w klasyfikacji dorosłych.
Najlepszymi szachistami w klasyfikacji juniorów do lat 18 zostali: Jakub Żurawicki z Węgrowa przed Wiktorem Kukawskim z Międzyrzeca Podlaskiego i Marianną Majewską z Węgrowa.
Najlepszymi wśród juniorów do lat 12 zwyciężył Krzysztof Dobosiewicz z Mińska Mazowieckiego przed Przemysławem Sekułą i Aleksandrą Żurawicką – oboje z Węgrowa.
Pierwsza trójka zawodników w klasyfikacji dorosłych, juniorów do lat 18 i juniorów do lat 12 otrzymała puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez patronów turnieju: senatora Waldemara Kraskę i burmistrza Bogusława Karakulę. Nagrody podczas uroczystego zakończenia wręczyli wiceburmistrz Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski, dyrektor biura senatora Waldemara Kraski Joanna Malinowska i dyrektor SP4 Grażyna Skonieczna.
Wiceburmistrz Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski dziękując wszystkim uczestnikom gratulował zdobytych punktów, wyraził słowa pochwały organizatorom, podkreślając ich wkład i zaangażowanie. Stwierdził również, że tak liczne uczestnictwo w turnieju potwierdza, że wartości takie jak miłość do Ojczyzny, o którą swoją walkę oparli Żołnierze Niezłomni są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.
Miłą niespodzianką dla zawodników nienagrodzonych było losowanie nagród od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Końcowym punktem zakończenia zawodów była degustacja tortu, ufundowanego przez dyrektor SP4 Grażynę Skonieczną z okazji małego jubileuszu zawodów.
Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie programu sędziowskiego: http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1008/results.html?l=pl&tb=10