Żłobek jak z bajki

Symboliczne przecięcie wstęgi

W jednej sali wesoła dżungla, w drugiej królestwo podwodnych delfinków. W większych, przestronnych i bardziej przyjaznych dzieciom salach są nowe kolorowe mebelki, zabawki, poduszeczki i materacyki. Obok toalety wyposażone w małe sanitariaty. Tak wewnątrz wygląda nowa, dobudowana część Żłobka Miejskiego, uroczyście otwarta w czwartek 31 stycznia.
Przypomnijmy, rozbudowa Żłobka Miejskiego miała na celu głównie zwiększenie ilości miejsc i poprawę warunków dla dzieci, ale przyczyniła się także do zwiększenia komfortu personelu, który doczekał się pomieszczenia socjalnego z prawdziwego zdarzenia.
Prace przebiegały w błyskawicznym tempie. Udało nam się zdobyć dofinansowanie w wysokości miliona złotych, z programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – „Maluch+”.
W planach rozbudowy żłobka znalazły się: budowa nowych sal z węzłami sanitarnymi, pomieszczeniami towarzyszącymi, przebudowa już istniejących pomieszczeń, zakup wyposażenia do dwóch nowych sal zabaw i wypoczynku – leżaczków, krzesełek do karmienia, krzeseł, stolików, szafek i łóżeczek. W zakres zamówień, przy okazji rozbudowy żłobka, weszła także dostawa i montaż specjalistycznych urządzeń, w tym urządzeń grzewczych na zapleczu kuchennym, również sfinansowana z programu „Maluch+”.
Prace musiały postępować szybko, żeby miasto mogło skorzystać z dofinansowania. Podczas uroczystości, za sprawne tempo w ogłoszeniu przetargu, a potem nadzór nad pracami budowlanymi, dyrektor żłobka Beata Nowakowska dziękowała burmistrzowi Bogusławowi Karakuli.
– Nasze starania o zwiększenie ilości miejsc nie przyniosłyby efektu bez pomocy władz miasta, dlatego chciałam szczególnie podziękować burmistrzowi Bogusławowi Karakuli za to, że decyzję o rozbudowie żłobka podjął w ekspresowym tempie, postarał się o dotację. Dzięki staraniu naszego burmistrza plany stały się faktem – podkreślała.
Dyrektor dziękowała też pracownikom Urzędu: – Podziękowania kieruję do wydziałów urzędu zajmujących się przygotowaniem wniosku, inwestycjami, skarbnikowi miasta i wykonawcy, za ekspresowe przeprowadzenie prac.
Specjalne podziękowania trafiły do Rady Rodziców a szczególnie do jednego z rodziców – Grzegorza Żurowicza, który za pomocą farb i pędzli zamienił ściany sal w kolorowe, bajeczne obrazki.
Dyrektor zadeklarowała: – Zarówno ja, jak i cały personel będziemy dokładać starań, aby nasz żłobek był najbardziej przyjazną placówką dla dzieci. Nie przestaniemy rozwijać naszej placówki. A żeby dzieci czuły się jak w domu, pracuje u nas wykwalifikowana kadra – położna, pielęgniarka, 12 opiekunek i jeden opiekun. Personel pomocniczy to jedna pani w kuchni, dwie panie w pralni, pracownice administracji, księgowa i referent – mówiła.
O tym, jak ważne są dobre warunki w placówkach oświatowych, mówił burmistrz Bogusław Karakula.
– Zależy nam, żeby dzieci miały godne i co najmniej przyzwoite warunki. Nie mówię tylko o żłobku, który udało nam się rozbudować. Mówię o wszystkich placówkach oświatowych, z których każda co roku coś otrzymuje. Może nie zawsze to jest rozbudowa, ale staramy się, aby cała ta nasza struktura oświatowa była na odpowiednim poziomie – mówił Bogusław Karakula.
Burmistrz dziękował radnym Rady Miejskiej, pracownikom i wykonawcy – To dzięki Radzie jesteśmy w stanie inwestować. Oni nakreślają kierunek, a my jesteśmy od czysto technicznej roboty. Dziękuję, że zrobiliśmy wszystko wspólnie i w terminie. Pomogło też, że wykonawca był sprawdzony. Niech więc dzieci korzystają. Nie jest to ostatnia nasza placówka oświatowa, która zmienia się na lepsze – mówił burmistrz.