„Co to jest niepodległość – teraz wiem już na pewno” – Biesiada patriotyczna w MP5

Przedszkolaki podczas biesiady

Listopad to wyjątkowy czas refleksji oraz zadumy, kiedy to myślami jesteśmy nie tylko przy naszych bliskich zmarłych. W roku świętowania przez Polskę niepodległości niezwykle często wspominamy także o obrońcach naszej Ojczyzny. Ale czym jest właściwie niepodległość? Na to pytanie odpowiedzi szukały dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka podczas realizacji trzeciego modułu Ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury – 100-lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku!”. 

  1. listopada odbyła się uroczysta Biesiada Patriotyczna podczas, której część artystyczną zaprezentowały dzieci z grupy „Smerfy” . Starszaki opowiedziały swoim rówieśnikom oraz maluszkom o tym, kim teraz jest patriota i co dla niego jest naprawdę ważne. Przedszkolaki przypomniały zgromadzonej widowni wybitną postać Józefa Piłsudskiego – współtwórcy polskiej niepodległości. Dzieci zainscenizowały rozmowę Marszałka z Małą Polką , która pozwoliła odpowiedzieć na ważne dla młodych Polaków pytania dotyczące naszej tożsamości, jako narodu. Niebywale wzruszający okazał się być moment wspólnego śpiewania czterozwrotkowego hymnu Polski o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób Miejskie Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka czynnie włączyło się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Warto dodać, że wspomniany rekord został pobity. W tym samym czasie Mazurka Dąbrowskiego w Polsce śpiewało blisko 5 milionów uczniów i prawie 480 tysięcy nauczycieli. Na zakończenie Biesiady Patriotycznej wszyscy uczestnicy tak pamiętnego wydarzenia skosztowali wyśmienitego tortu w barwach narodowych.

Do kulminacji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci przygotowywały się poprzez różnego typu inicjatywy realizowane w placówce. We wrześniu Miejskie Przedszkole nr 5 im. Kubusia Puchatka przy wsparciu rodziców wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! polegającej na wysyłaniu pocztówek do powstańców warszawskich.

  1. września w Miejskim Przedszkolu nr 5 im. Kubusia Puchatka odbyły się warsztaty dla pięciolatków i sześciolatków pod tytułem „Imieniny Marszałka”. Prowadziła je pani Monika Rejtner, ich pomysłodawczyni oraz edukatorka z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W czasie ich trwania trzy grupy: Smerfy, Misie oraz Muchomorki tworzyły własnoręczne kartki z życzeniami dla Polski oraz otwierały symboliczne prezenty, które otrzymywał z okazji swoich imienin Marszałek w Milusinie. Tego dnia starszaki miały okazję obejrzeć album zawierający zdjęcia rodzinne Piłsudskiego, a także wysłuchać ulubionej muzyki Komendanta odtwarzanej z płyty gramofonowej. Takie wspomnienia na pewno na zawsze pozostaną w pamięci młodych patriotów.

Przy okazji wprowadzania treści patriotycznych grupa Smerfy wzięła udział w wyzwaniu „100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować – podzielmy się radością kodowania”. Miały one na celu wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych w przedszkolach, rozbudzanie postawy patriotycznej oraz poszerzenie wiadomości na temat historii Polski.

Jako spadkobiercy walczących o wolność Polaków mamy obowiązek edukowania kolejnych młodych pokoleń, uczenie ich historii naszego kraju, jego kultury oraz pielęgnowania pamięci o przodkach. Dlatego niezmiernie istotne jest podkreślanie roli patriotyzmu i wpajanie młodym Polakom szacunku do swojej Ojczyzny już od najmłodszych lat, ponieważ jesteśmy to winni osobom, które ofiarowały swoje życie, by kolejne pokolenia mogły żyć w wolnym kraju.

Anna Przesmycka-Krysiak