Uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i IX Bieg Niepodległości

Uczestnicy uroczystości

Z okazji uroczystych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w tym roku święto rozpoczęto przemarszem ulicami miasta.

W uroczystości brali udział: grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy miasta, przedstawiciele samorządów miejskiego i powiatowego, kombatanci, 2. brygada z 53. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, poczty sztandarowe, delegacje urzędów i instytucji, orkiestra OSP oraz młodzież.

O godz. 12:00 w Kościele św. Jana Bosko uczestnicy obchodów 11 listopada odśpiewali hymn Polski, następnie rozpoczęto mszę św.

Później, jak co roku, wszyscy zgromadzili się pod pomnikiem Czynu Niepodległościowego.

Po krótkim wystąpieniu Burmistrza Miasta, delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem.

Treść wystąpienia Burmistrza:

Jak co roku spotykamy się w tym miejscu w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem jednak zdarza się to w roku szczególnym, gdy nasza Ojczyzna świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości. To sprawa bliska sercom nas wszystkich.

Ponad stuletnią historię walki o suwerenność we własnym kraju znaczą niezliczone ofiary krwi, szykan i represji ze strony zaborców, okupantów, a także reżimu komunistycznego, złożone przez pokolenia Polaków. Pomimo wszelkich przeciwności, naród nasz zdołał uchronić własną tożsamość i odbudować byt państwowy, gdy pojawiła się na to szansa po zakończeniu I wojny światowej. Dziś, w sto lat i jeden dzień od powrotu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Warszawy, musimy pamiętać o tym w sposób szczególny. Niech wspomnienie naszej historii pozwoli nam dostrzec i wykorzystać ten wielki dar: wolność. Niech każe nam zawsze myśleć i pracować tak, by Polska stawała się coraz to lepszym miejscem do życia dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Tego dziś wszystkim Państwu życzę z całego serca.

O godz. 14:00 już po raz dziewiąty wystartował Sokołowski Bieg Niepodległości.