Rok dla Niepodległej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2

Przedszkolaki podczas uroczystości jubileuszowych

Uczta dla ducha i ciała

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim uroczyście podsumowali projekt „Rok dla Niepodległej”, świętując 9 listopada setne urodziny wolnej Polski.

Program szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfitował w wiele różnorodnych działań. Był także zwieńczeniem i okazją do posumowania przedsięwzięć realizowanych w „Dwójce” przez ostatni rok.

Kuchnia polska

Już od poniedziałku 5 listopada szkoła stała się biało-czerwona. I to dosłownie. Okna i drzwi do sal lekcyjnych zostały przyozdobione kotylionami bądź kwiatami w naszych barwach narodowych, na korytarzach zaś zawisły wykonane przez uczniów plakaty upamiętniające drogę Polski do niepodległości.

Przez cały tydzień, tj. od 5 do 9 listopada, w jadłospisie stołówki szkolnej znajdowały się dania kuchni polskiej. Uroczystym finałem Tygodnia Potraw Polskich był Dzień Potraw Polskich, który towarzyszył szkolnej uroczystości 9 listopada.

Przygotowane przez rodziców stoły wręcz uginały się od różnorodnych, tradycyjnych potraw, przystawek i smakołyków. Obok swojskich wędlin, chleba ze smalcem i babki ziemniaczanej, znalazły się ogórki kiszone i pikle, a także przeróżne rodzaje pieczywa. Nie zabrakło także domowych wypieków – można było skosztować m.in. makowce, serniki, szarlotki. A na deser, do wyboru, do koloru… soczyste owoce – różne odmiany jabłek, śliwki, grusze, winogrona oraz orzechy. Całość nie dość, że nasyciła uczniów i zaspokoiła ich apetyt, to jeszcze cieszyła oko, bowiem rodzice zadbali o dekoracje poszczególnych stołów, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły.

Wolność to…

„Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem…” – te słowa piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni rozbrzmiewały w jednej z sal podczas dyskusji i pracy z wychowawcami. Młodzi ludzie, którzy żyją w niepodległej Polsce, mieli za zadanie przedstawić w formie plakatu, czym dla niech jest wolność. Gotowe prace zatytułowane „Wolność to…” zostały wywieszone na drzwiach jako rodzaj manifestu.

Okazją do refleksji był również prezentowany tego dnia film pt. „Dla Niepodległej”, który stanowił podsumowanie działań realizowanych w „Dwójce” w ramach projektu „Rok dla Niepodległej” oraz zawierał rozważania uczniów na temat historii i języka ojczystego.

Z trudnościami naszego języka ojczystego musieli się za to zmierzyć tego dnia uczniowie klas młodszych, którzy wzięli udział w konkursie „Z poprawną polszczyzną na co dzień”.

Póki my żyjemy…

Punkt kulminacyjny szkolnych obchodów stulecia niepodległości przypadł na godzinę 11.11, kiedy to cała społeczność „Dwójki” zaśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Wrażenie niesamowite i wzruszające – jak podkreślał dyrektor Dariusz Cybul, chwaląc uczniów za ich postawę i powagę podczas uroczystości.

W podniosłej i pełnej zadumy atmosferze przebiegała także dalsza część święta – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wszystkich uczniów szkoły. Wrażenie na widzach zrobiła część artystyczna (zaprezentowana przez klasy VI i VIII) łącząca m.in. informacje na temat drogi Polski do niepodległości, wiersze, nastrojowe piosenki oraz taniec – poloneza. Swój talent zaprezentowały laureatki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Dla Niepodległej”, zbierając gromkie brawa. Efektowny okazał się również taniec z flagami w wykonaniu uczniów klas VII.

Na zakończenie, po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, przedstawiciele samorządu uczniowskiego wraz z dyrektorem posadzili na terenie wokół szkoły dwa „Drzewa Wolności” jako pamiątkę tegorocznego święta 11 listopada.

Katarzyna Karpińska

PSP2

Fot. Robert Jaszczuk (PSP2)