40. Zaduszki Jazzowe w Sokołowie Podlaskim przeszły do historii. Dwa dni muzyki z najwyższej półki. Znakomici Artyści. Wspaniała muzyka. Jak na jubileusz przystało tegoroczne Zaduszki miały charakter wyjątkowy!
Cztery dekady temu grupa młodych ludzi spotkała się w sali nr 40 w Sokołowskim Ośrodku Kultury żeby posłuchać dobrej muzyki. Pozwolić sobie na oddech wolności jaki daje jazz, blues. Pierwsze spotkania to płyty winylowe. Płyty które dziś przywołują ogromną falę nostalgii.
Wśród nich znaleźli się: Henryk Rosochacki, Eugeniusz Małyszka, Maciej Wąż, Jerzy Mikołajczuk, Roman Domański, Krzysztof Kalinowski. Zaczęło się niepozornie jednak z każdym rokiem przybierało coraz to większe rozmiary.
Muzycy i zespoły występowały na początku w kawiarni Niespodzianka, potem w klubie Manhattan, następnie w Galerii SOK, a od wielu już lat na scenie sali widowiskowej.
Jubileuszowe Zaduszki Jazzowe rozpoczęły zespoły z lokalnego „podwórka”. Na swoim koncie mają znakomite aranżacje utworów jazzowych, bluesowych, swingowych. Sokołowska publiczność mogła zasłuchać się w ich wykonania na niejednym wydarzeniu, chociażby mini koncerty Wieczorową Porą na Trawniku Coolturalnym.
Pierwsza zagrała Manufaktura Dźwięków w składzie: Anna Maria Maliszewska, Alicja Ostromecka (wokal), Mirek Gondek (saksofony), Michał Ostromecki (fortepian), Paweł Woźniak (gitara basowa), Mateusz Zalewski (perkusja). Drugi sokołowski zespół to Trochę Jazzu w składzie: Monika Gawrońska, Anna Kostyra, Gabriela Smolik (wokal), Piotr Jankowski (fortepian), Paweł Woźniak (gitara basowa), Michał Tenderenda (perkusja) oraz gościnnie sekcja dęta: Jarosław Bacewicz (puzon), Tomasz Gronowski (saksofony/klarnet), Jarosław wójcik (trąbka).
Jak na jubileusz przystało nie zabrakło tortu i piosenki „Czterdzieści lat minęło”, odśpiewanej wspólnie przez: Chór Kameralny KOE, Trochę Jazzu i Voci Cantati.
Dalsza część pierwszego dnia to dwa znakomite koncerty w mistrzowskim wykonaniu. Pierwszy w ramach Swing Club na Mazowszu wystąpił Filip Wojciechowski, Paweł Pańta – bas, Cezary Konrad – perkusja. Kolejny to w ramach projektu Jazz z Wami realizowanego w SOK. Kwartet Artura Dutkiewicza przypomniał muzykę Tomasza Szukalskiego (1947- 2012), legendy polskiego jazzu, postać charyzmatyczną i niezwykle barwną, który był i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie. Muzycy niegdyś występowali z Szukalskim, co miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.
Drugi dzień jubileuszowych Zaduszek Jazzowych to Muzycy nie tylko polskiej ale i światowej sławy.
Marek Napiórkowski i najnowszy jego projekt WAW-NYC, czyli: basista Robert Kubiszyn, perkusista z Nowego Jorku Clarence Penn i kubański pianista Manuel Valera.
Wybitny polski kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik z zespołem. Muzyk w 2014 roku jako pierwszy w historii polskiego jazzu został laureatem nagrody Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę Night in Calisia.
Niewątpliwie Gwiazdą 40 Zaduszek Jazzowych była AGA ZARYAN & European Jazz Quartet. Polska znakomita wokalistka jazzowa, która od debiutu albumem solowym w 2002 czaruje słuchaczy hipnotyzującym głosem i wspaniałą muzyką.
Zaduszkom towarzyszyły 32 fotografie znakomitych muzyków jazzowych m.in. Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Marka Napiórkowskiego, można było obejrzeć w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury. „Cały mój jazz” to wystawa fotografii Jarka Wierzbickiego – człowieka którego miłością jest muzyka. Pasją – fotografia. Celem – uchwycenie emocji, które niesie ze sobą jazz. Organizator koncertów charytatywnych na rzecz Fundacji „Daj Herbatę”, przyjaciel środowiska jazzowego i niezwykły człowiek.
Tegoroczne Zaduszki Jazzowe za nami! Ale muzyka z najwyższej półki w Sokołowskim Ośrodku Kultury jeszcze nie raz będzie gościć! A to wszystko dzięki wspaniałej publiczności, która wypełniając salę widowiskową uczestniczy w takich koncertach.
fot. Janusz Mazurek / Sokołowski Ośrodek Kultury