100-lecie Niepodległości w Miejskim Przedszkolu nr 3

Przedszkolaki podczas uroczystości

2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do uczczenia tej pięknej uroczystości dzieci z naszego przedszkola przygotowywały się dużo wcześniej. „Muchomorki”, „Biedronki” oraz „Wiewiórki” ubrane w barwy ojczyste stworzyły Polską flagę, kotylion oraz serce dla Niepodległej. Podczas warsztatów artystycznych dzieci zrobiły 100 biało – czerwonych gipsowych serduszek na 100 – lecie Niepodległości. Każda grupa przedszkolna spotkała się z Misiem Patriotą. Podczas tych spotkań dzieci słuchały opowiadań o historii drogi naszego narodu do wolności oraz uczyły się i utrwalały polskie symbole narodowe. Nasze przedszkole przyłączyło się również do Akcji MEN „Rekord dla Niepodległej”, dzieci uczyły się cztero zwrotkowego hymnu narodowego.

9 listopada 2018r., tuż przed obchodami 100 rocznicy Święta Niepodległości w naszym przedszkolu cała  społeczność zgromadziła się na uroczystej Akademii. Dzieci z grup starszych przygotowały występ dla młodszych kolegów i koleżanek. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. O godzinie 11.11 wszyscy zebrani odśpiewali 4 zwrotkowy Hymn Narodowy, po czym odbyła się Biesiada, na której przedszkolacy kosztowały biało – czerwone deserki.

Następnie w imieniu swoim, rodziców oraz pracowników przedszkola dzieci udały się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego, aby złożyć wiązankę oraz zapalić znicz oddając tym samym cześć żołnierzom poległym za wolność naszej Ojczyzny.

W tym dniu przedstawiciele naszego przedszkola ubrani w mundury wojska polskiego obdarowywały biało – czerwonymi serduszkami mieszkańców naszego miasta, spotkały się również z Panem Burmistrzem Miasta oraz pracownikami Urzędu Miasta.

W dniu 11 listopada społeczność naszego przedszkola czynnie uczestniczyła w Miejskich Obchodach 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Dzieci z grupy „Muchomorki” w imieniu swoich koleżanek i kolegów z Miejskich Przedszkoli oraz Żłobka Miejskiego złożyły wieniec pod Pomnikiem. Nasi rodzice, wychowankowie oraz pracownicy godnie reprezentując nasze przedszkole licznie brali udział w Biegu Niepodległości.

Celebrując Święto 100 – lecia Odzyskania Niepodległości wszyscy poczuliśmy radość, wzruszenie i narodową jedność. Byliśmy, jesteśmy i będziemy Polakami. Wolność jest wartością bezcenną. Musimy ją pielęgnować, a idąc w przyszłość z dumą spoglądać w przeszłość i czerpać z niej siłę.