Nowocześnie, ekologicznie i taniej

Blok mieszkalny

Budownictwo mieszkaniowe w naszym mieście ma się dobrze. Mamy przyrost naturalny. Miasto się rozwija, co roku oddawane są kolejne bloki i mieszkania. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego bloku STBS zaopatrzonego w solary. W siedmiopiętrowym budynku znajdą się 62 mieszkania. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii lokale będą nie tylko bardziej ekologiczne, ale i tańsze w utrzymaniu. Będące spółką miejską Sokołowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje już kolejne dwa bloki. Nie zapomina też o mieszkaniach komunalnych – tam dobiega końca termomodernizacja, trwają przygotowania do doprowadzenia gazu do lokali socjalnych w starej części miasta.
Będzie to najnowocześniejszy budynek w Sokołowie. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Równolegle kończy się termomodernizacja budynków komunalnych, trwają przygotowania do doprowadzenia sieci gazowniczej do socjalnych mieszkań w centrum miast.
Z analizy cen wynika, że sokołowski STBS jest najtańszym w kraju. Mimo to rozwija się. Pierwszy blok oddany do użytku w 2000 r miał tylko 12 mieszkań, ale ostatni oddany 2 lata temu liczył ich już 83. Siedmiopiętrowiec stanął przy ul. Żołnierzy Niezłomnych. Jego budowa kosztowała 10,5 mln zł.
Blok, którego budowa rozpocznie się jeszcze przed końcem bieżącego roku także będzie zlokalizowany przy tej ulicy i ma liczyć 7 pięter. Zainstalowane na nim solary będą nagrzewać wodę i wspomagać ogrzewanie. Dzięki temu koszty ponoszone przez lokatorów koszty będą niższe.
Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się za dwa lata.
STBS już przygotowuje dokumentację na budowę kolejnych dwóch bloków. W roku 2020 r. rozpocznie się prace rozpoczną się w bloku, w którym w ramach programu Mieszkanie Plus zamieszkają 24 rodziny. W 2021 r przewidziana jest budowa bloku dla 80 rodzin.
Prezes STBS Lech Pencak wyjaśnia, że decyzje o budowie kolejnych bloków zapadają w odpowiedzi na faktyczne zapotrzebowanie ze strony przyszłych mieszkańców. Mieszkania są gotowe do zamieszkania – wyposażone w panele, glazurę i armaturę sanitarną.
Część z nich trafia pod wynajem, część znajduje nowych właścicieli.
Nowe mieszkania w Sokołowie do użytku regularnie oddaje nie tylko STBS, ale i deweloperzy. Ich nabywcami są najczęściej mieszkańcy powiatu sokołowskiego i mieszkańcy Sokołowa.
STBS nie zapomina o mieszkaniach komunalnych, które znajdują się w starszych budynkach, wymagających modernizacji.
Rozpoczęty w ubiegłym rok proces termomodernizacji budynków komunalnych i socjalnych powoli się kończy. Został zrealizowany już w 90 proc.
Termomodernizacja polega na ocieplaniu, wymianie dachów, stropów i okien.
Ogromne zmiany na lepsze czekają lokatorów mieszkań w starej części miasta, gdzie od czerwca do września przyszłego roku będzie doprowadzany gaz, powstaną kotłownie gazowe.