Miasto i Gmina czytają Małemu Misiowi

Uczestnicy turnieju

30. maja w Miejskim Przedszkolu nr 5 im. Kubusia Puchatka w Sokołowie Podlaskim w ramach drugiego już podsumowania miejsko-gminnej części międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury – Miasto i Gmina Sokołów Podlaski czytają Małemu Misiowi” zorganizowano „Turniej wiedzy o polskiej literaturze dziecięcej”. Autorem projektu jest Aneta Konefał – Dyrektor Przedszkola w Kolbuszowej.

Uroczystość rozpoczęła pani Hanna Czartoryjska- dyrektor przedszkola, witając zebranych gości wśród których byli m.in.: Maria Truszkowska – sekretarz miasta, Mieczysław Sobieszczak – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Beata Nowakowska – Dyrektor Żłobka Miejskiego, Urszula Marcinkowska – Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2, Jolanta Krysiak – Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 oraz Wojciech Grądzki – Dyrektor Zespołu Oświatowego w Grochowie. Przedszkola oraz jego Wydziału Zamiejscowego w Czerwonce, jak również nauczyciele będący koordynatorami akcji w swoich placówkach oraz dzieci.

Pani Hanna Czartoryjska odczytała treść listu senatora Waldemara Kraski skierowanego do wszystkich uczestników wspomnianego wydarzenia oraz jego organizatorów, w podziękowaniu za zaangażowanie w realizację projektu i zachęcanie młodych pokoleń do sięgania po polską literaturę dziecięcą.

Patronat nad projektem „Miasto i Gmina Sokołów Podlaski czytają Małemu Misiowi” objęli: Maria Koc – Wicemarszałek Senatu; Waldemar Kraska – senator RP; Bogusław Karakula – Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Marcin Pasik – Wójt Gminy Sokołów Podlaski oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Instytucją wspierającą projekt była Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach – Filia w Sokołowie Podlaskim.

Na scenie plenerowej Miejskiego Przedszkola nr 5 dzieci z grupy Smerfy wspaniale zaprezentowały inscenizację utworu „Deser u Królika”, autorstwa Moniki Dzierbickiej. Przedszkolaki wykonały także piosenkę „Misiowi przyjaciele”. Później przyszedł czas na pokaz wspólnie stworzonej, rozkładanej”Książeczki Misiowych Gości”. Składała się ona z autorskich wierszy o pluszowych przyjaciołach, które zostały napisane przez nauczycieli koordynujących akcję w poszczególnych placówkach. Jej premiera miała miejsce 28. maja podczas spotkania z aktorką Lidką Sadową w przedszkolu. „Książeczki Misiowych Gości” wraz z jej autografem zostanie udostępniona do oglądaniaw Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim.

Do udziału w „Turnieju wiedzy o polskiej literaturze dziecięcej” zgłosiło się osiem trzyosobowych drużyn z następujących placówek: Żłobka Miejskiego, Miejskiego Przedszkola nr 2, 3, 4, 5, Niepublicznego Przedszkola „Akademia Puchatka” oraz Zespołu Oświatowego w Grochowie – przedszkola i jego wydziału zamiejscowego w Czerwonce. Każdej z nich towarzyszył pluszowy miś, który podczas trwania projektu wędrował po kolejnych placówkach: Miś Profesorek, Krzyś, Migotka, Śmietanka, Wędrowniczek, Tosia, Jaś Podróżnik, Lucek. Podczas turnieju dzieci mogły wykazać się znajomością takich wierszy jak mi. in: „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Na straganie”. Nie zabrakło wspólnych zabaw i animacji.

Na zakończenie turnieju Mieczysław Sobieszczak – Naczelnik Wydziału Oświaty, wraz z Wojciechem Grądzkim – dyrektorem Zespołu Oświatowego w Grochowie, jako przedstawiciela z ramienia gminy oraz Anną Przesmycką-Krysiak – koordynatorem gminnym projektu wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez sponsorów dla dzieci, placówek oraz koordynatorów z poszczególnych jednostek. Wszyscy goście zostali także zaproszeni na małe co nieco, w tym lody ufundowane przez sponsorów projektu. Tego dnia w Miejskim Przedszkolu nr 5 było bardzo misiowo i wesoło.