Wiceburmistrz też jechał

Uczestnicy rajdu

Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula osobiście otworzył rajd, a jego zastępca Krzysztof Dąbrowski wsiadł na rower i ruszył w trasę, razem z rajdowiczami. Trasa IV Rajdu Rowerowego Szlakiem Ottona Warpechowskiego rozpoczęła się w sokołowskiej Przeździatce, a zakończyła w Liwie. Patronat nad wydarzeniem objęli senatorowie Waldemar Kraska i Maria Koc.

Otto Warpechowski swoim bohaterstwem połączonym z pomysłowością zasłużył sobie na miano bohatera Zamku w Liwie. Urodzony w 1917 roku archeolog pracował na terenie powiatu sokołowskiego i węgrowskiego, współpracował z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy przymierzali się do rozbiórki Zamku, udało mu się odwieść ich od tego zamiaru. Celowo wprowadził ich wówczas z błąd mówiąc, że zamek przed laty zbudował Zakon Krzyżacki. Niestety nie przeżył wojny. Zginął 5 lutego 1945 r., jako żołnierz II Armii WP.

Jednak w historię Zamku w Liwie wpisał się na stałe. O Ottonie Warpechowskim od kilku lat mówi się i pisze coraz więcej. Jedną z form uczczenia jego pamięci jest Rajd Rowerowy Szlakiem Ottona Warpechowskiego. Od czterech już lat Zamek w Liwie organizuje tę imprezę a sokołowianie włączają się w nią aktywnie.

To właśnie szczególnie do mieszkańców powiatów – sokołowskiego i węgrowskiego organizatorzy kierują swoje zaproszenie.

Trasa liczy 30 km, zaczyna się w Sokołowie Podlaskim i biegnie przez Brzozów, Czerwonkę Grochowską Paczuski Duże i Węgrów, aż do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Jest zaplanowana bocznymi drogami, gdzie nie ma zbyt dużego ruchu. Uczestnicy podziwiają malowniczy krajobraz, rezerwat Kantor Stary i lasy rucheńskie.

Wszyscy uczestnicy, zarówno z Węgrowa, jak i z Sokołowa, zebrali się na starcie w piątek 11 maja, o godz. 9, na sokołowskiej Przeździatki (przy Caritasie).

Rajd otworzył burmistrz Bogusław Karakula a jego zastępca – Krzysztof Dąbrowski wsiadł na rower i ruszył w trasę razem z zawodnikami.

Po zakończeniu rajdu każdy uczestnik, który tylko wyraził taką chęć, został odwieziony autokarem do Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego.

Trasa rajdu
– Brzozów – pomnik Ottona Warpechowskiego
– przejazd do Czerwonki Grochowskiej, odwiedziny grobu O. Warpechowskiego;
– wizyta w kościele parafialnym w Czerwonce;
– przejazd do Paczusk Dużych,
– złożenie kwiatów przy pomniku bohatera; odpoczynek nad stawem;
– przejazd do Liwa (prezentacja multimedialna dotycząca Otto Warpechowskiego oraz jego walki o ocalenie zamku w Liwie, zwiedzanie muzeum, konkurs z nagrodami)
– ognisko, poczęstunek i konkursy z nagrodami.