Andrzej Prokopczuk z Sokołowa mistrzem diecezji w szachach

Uczestnicy zawodów

W sobotę 19 maja w Zespole Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim po raz dwunasty rozegrano Mistrzostwa Diecezji Drohiczyńskiej w szachach.

W zawodach zorganizowanych przez UKS Sokołowskie Towarzystwo Szachowe wespół ze szkołą salezjańską zagrało 34 zawodników, mieszkańców diecezji drohiczyńskiej. Imprezie jak zwykle patronowali: ks. bp Tadeusz Pikus, Senator RP Waldemar Kraska, Poseł na Sejm Marek Sawicki i Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula. Oprócz patronów honorowych, finansowego wsparcia udzieliły: Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim i firma Polsero.

Po otwarciu zawodów przez dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich ks. Dariusza Matuszyńskiego i prezesa Sokołowskiego Towarzystwa Szachowego Józefa Flazińskiego zawodnicy przystąpili do walki o tytuł najlepszego szachisty diecezji drohiczyńskiej. Po czterech godzinach zmagań i rozegraniu siedmiu rund, mistrzostwo diecezji zdobył sokołowianin Andrzej Prokopczuk, który uzyskał 6,5 pkt. Drugie miejsce zdobył Tomasz Czapko z Siemiatycz, a trzecie Józef Flaziński z Sokołowa – obaj zdobyli po 5,5 pkt.

W kategorii juniorów zwyciężył Jakub Żurawicki z Węgrowa przed Robertem Górskim z Mielnika i Joanną Szymańską z Sarnak.

W kategorii juniorów młodszych całe podium należało do węgrowian, a zwyciężyła Ola Żurawicka przed Ksawerym Popowskim i Mateuszem Piotrowskim.

Trójka zawodników w każdej kategorii wiekowej została udekorowana medalami oraz nagrodzona pucharami i nagrodami rzeczowymi, które podczas uroczystego zakończenia wręczyli im przedstawiciele sponsorów: ks. Dariusz Matuszyński w imieniu ks. biskupa Tadeusza Pikusa, Zbigniew Czerkas w imieniu senatora Waldemara Kraski, Andrzej Sarna w imieniu posła Marka Sawickiego i zastępca burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski. Wszyscy pozostali zawodnicy otrzymali dyplomy, nagrody lub upominki.

W tegorocznym turnieju, przeprowadzonym jak zwykle w doskonałych warunkach zagrało bardzo dużo juniorów – 25, w tym 16 do lat dwunastu. Dla kilkorga uczestników udział w mistrzostwach był dopiero pierwszym startem w zawodach szachowych, jednak pomimo towarzyszącemu w takich przypadkach stresu, dzielnie walczono do ostatnich minut zawodów, a miny zawodników podczas zakończenia turnieju świadczyły o udanej imprezie.

Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się na stronie programu sędziowskiego: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_2880/results.html?l=pl&tb=10_