Mazowsze dla Syrii

Plakat promocyjny

Akcja „Mazowsze dla Syrii” jest odpowiedzią na prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w budowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry.

Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciw ludzkości.

Zbiórka środków na odbudowę szkoły w Yabrud realizowane jest z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to międzynarodowa organizacja wspierająca ofiary w Syrii od samego początku konfliktu. Dzięki pomocy darczyńców w 140 krajach świata współfinansowane są projekty pomocy humanitarnej: odbudowa domu, szpitali i szkół w miejscach katastrof naturalnych i wojen, wspieranie w zakresie dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.

W akcję „Mazowsze dla Syrii”, w ramach której będą zbierane fundusze na budowę szkoły w Yabrud, zaangażowani są: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, Wojewoda Mazowiecki, a także wiele innych organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza.

Akcja „Mazowsze dla Syrii” organizowana jest wspólnie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas Polska.

Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: http://pkwp.org/mazowszedlasyrii