Magiczna podróż uczniów „Dwójki”

Uczniowie podczas zajęć w bibliotece

Przez ponad tydzień w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 gościł teatr ilustracji kamishibai. To kolejna propozycja zajęć dla dzieci i młodzieży zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczna w Sokołowie Podlaskim w ramach projektu „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki”.

– Teatr ilustracji to doskonała forma pracy z dziećmi propagująca głośne czytanie. W atrakcyjny sposób przedstawia literaturę. Zachęca do swobodnych wypowiedzi uczestników, którzy samodzielnie tworzą karty narracyjne, a następnie prezentują je w teatrzyku kamishibai – wyjaśnia autorka projektu Renata Jaroszewska, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim.

W warsztatach organizowanych od 9 do 17 kwietnia wzięło udział 18 klas z „Dwójki”. Opowieści były dostosowane do przedziału wiekowego uczestników. I tak najmłodsi usłyszeli historię o Marudku, klasy czwarte zapoznały się z bajką arabską, piąte – z piękną opowieścią „Trzeba będzie…”, szóste – z historią o uchodźcach, a siódme wysłuchały opowieści o czułości w dwóch wersjach językowych, po polsku i angielsku.

– Zajęcia poruszały bardzo ważny dla współczesnego świata temat, jakim jest uchodźstwo – ocenia wychowawczyni klasy VI Wioletta Turos i zwraca uwagę na nową, interesującą dla uczniów formę warsztatów.

– Historia zaprezentowana w teatrze kamishibai stała się dla dzieci punktem wyjścia do poważnej dyskucji na temat bezpieczeństwa w rodzinie oraz znaczenia domu i więzi rodzinnych – dodaje nauczycielka Barbara Kosieradzka.
Także uczniowie pozytywnie oceniają zajęcia, w których mieli okazję uczestniczyć. – Opowieść, której wysłuchaliśmy, była ciekawa, jednak szczególnie podobały mi się barwne ilustracje. Warsztaty stały się dla mnie inspiracją i zamierzam sama stworzyć teatr kamishibai – przyznaje Julia Flakowska z klasy V.

– Zapraszam wszystkie szkoły zainteresowane warsztatami kamishibai do kontaktu z Biblioteką Pedagogiczną w Sokołowie – mówi autorka projektu Renata Jaroszewska i podkreśla, że przedsięwzięcie jest sfinansowane w znacznej mierze przez Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.

Katarzyna Karpińska
PSP 2