Wystawa „100 legionistów na 100-lecie Niepodległości”

foto: Wystawa „100 legionistów na 100-lecie Niepodległości” - w 13 300x213Zapraszamy do Galerii „Dom” na wystawę malarstwa Piotra Rafałko pt. „100 legionistów na 100-lecie Niepodległości”. Wystawę można oglądać w dniach 28 lutego – 14 marca.

14 marca o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie a autorem portretów, który tak mówi o swoim projekcie:

„Pragnąc wnieść swój wkład w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiłem stworzyć poczet składający się ze 100 portretów żołnierzy Legionów Polskich. Portrety to obrazy olejne, będące wiernym odzwierciedleniem zachowanych fotografii portretowych legionistów z lat 1914–1918. Wiele z fotografii wykorzystanych przeze mnie to unikalne, niepublikowane szerzej zdjęcia, które z racji wieku wymagały cyfrowej obróbki, zanim mogłyby posłużyć za wzór do wykonania portretów. (…)

Charakterystyczną cechą portretów jest to, że przedstawiają żołnierzy z okresu do odzyskania niepodległości. Jest wiele portretów oficerów, którzy w II RP doczekali się generalskich szlifów i orderów. Jednak tu pojawiają się w szarych mundurach, maciejówkach albo ułańskim czako na głowie, zaś ich pierś zdobią odznaki pamiątkowe „Ukończenia Szkoły Oficerskiej Związku Walki Czynnej” bądź odznaki „Za Wierną Służbę”.

O AUTORZE
Piotr Rafałko, tenor, absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach-Zdroju i Braili (Rumunia).

Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych należy zaliczyć koncert inaugurujący 38. Muzyczny Festiwal W Łańcucie, gdzie razem z Ewą Podleś i Cyprianem Katsarisem wykonał „Pieśń o Ziemi” Mahlera, 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos (Szwajcaria), I Europäische Herbstakademie – Essen (partia tytułowa w „Orfeuszu” Monteverdiego) i 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wziął udział w pierwszym wykonaniu opery kameralnej Osvaldasa Balakauskasa „La lointaine”.