Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami

Uczestnicy uroczystości

1 marca 2018 roku mieszkańcy Sokołowa po raz kolejny uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18 mszą świętą w kościele Niepokalanego Serca NMP, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządu miejskiego, miejskich jednostek i organizacji, młodzież i harcerze, reprezentacja Wojsk Obrony Terytorialnej z Siedlec oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Pod pomnikiem żołnierzy AK i ofiar terroru z lat 1944-1953 na skwerze NMP pan Jacek Odziemczyk przytoczył historię jednego z najbardziej znanego sokołowskiego żołnierza niezłomnego- Józefa Małczuka PS. Brzask, dowódcy rezerw VI Brygady Wileńskiej Armii Krajowej na Podlasiu. Zebrani mogli usłyszeć o jego działalności niepodległościowej oraz związanej z tym tragedii osobistej i rodzinnej. Dla uczczenia pamięci „Brzaska”, młodzież ustawiła przed pomnikiem napis ze zniczy- „Brzask 1950”. Data ta związana jest ze śmiercią „Brzaska”, zabitego w Toczyskach Podborych w obławie KBW.

Następnie delegacje samorządu miejskiego, miejskich jednostek i organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości zebrani odśpiewali Hymn Narodowy.