Promocja monografii naukowej „Obóz Pracy Treblinka I – Metodyka integracji danych wieloźródłowych”

Uczestnicy spotkania

15 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja monografii naukowej „Obóz Pracy Treblinka I – Metodyka integracji danych wieloźródłowych”.

Autorami pracy są: Sebastian Różycki, Marek Michalski i Edward Kopówka. Z okazji prezentacji monografii biblioteka przygotowała wystawę zdjęć „Zobaczyć zapomniane” autorstwa Natalii Zalewskiej.

Autor prezentacji – dr inż. Sebastian Różycki, adiunkt na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, przedstawił niepublikowane do tej pory wyniki badań prowadzonych w latach 2015 – 2017 na obszarze Obozu Pracy w Treblince i w jego okolicach. Pierwsza część monografii wprowadza w tematykę badań poprzez przypomnienie historii powstania, funkcjonowania i likwidacji Obozu Pracy w Treblince. Kolejne strony to opis wyników przeprowadzonych kwerend archiwalnych, uwzględniających dokumenty opisowe, mapy topograficzne i zdjęcia lotnicze. Dalsza część monografii zawiera opis wykorzystania Technologii SIP w badaniach nad historią Obozu Pracy w Treblince.

Monografia jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami lotniczymi, mapami i wynikami analiz przestrzennych. Archiwalne mapy i unikatowe, pokazywane po raz pierwszy, zdjęcia lotnicze z okresu funkcjonowania obozu pozwoliły odtworzyć miejsca poszczególnych budynków obozowych.  Dzięki nowoczesnym technikom geodezyjnym udało się zlokalizować miejsca straceń więźniów.

Kilka egzemplarzy monografii znajduje się w naszej Bibliotece. Zachęcamy do zapoznania się z jej bogato ilustrowaną treścią.