Milionowe dotacje dla Parku Przemysłowego, Muzeum i SP nr 2

Przekazanie czeku

– Na terenie Parku Przemysłowego pracuje ok. 160 osób czyli więcej, niż w momencie zamknięcia Cukrowni – mówił w poniedziałek 8 stycznia, podczas uroczystego podpisania umowy na przyznanie miastu dofinansowania wysokości ponad 6,2 mln zł burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula. Nasze miasto dostało olbrzymią dotację na modernizację kolejnego budynku w Parku Przemysłowym i na utworzenie Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Dzięki staraniom burmistrza Bogusława Karakuli, do Sokołowa Podlaskiego trafiły kolejne dwie unijne dotacje – tym razem o łącznej wysokości 6 mln 200 tys. zł. Kolejny budynek w Parku Przemysłowym zostanie wykończony. Sokołowski Ośrodek Kultury doczeka się Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Umowy w tej sprawie zostały podpisane 8 stycznia, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Na uroczyste podpisanie przyjechały wicemarszałek Mazowsza Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

Na rozbudowę Parku Przemysłowego oraz w termomodernizację Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 miasto dostało 4,8 mln zł. Na utworzenie Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego Sokołowski Ośrodek Kultury otrzymał ponad 1,3 mln zł.
Decyzję o przyznaniu dotacji podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego. Dofinansowanie będzie pochodzić z RPO WM 2014-2020. W poniedziałek, Sokołów Podlaski reprezentowali burmistrz Bogusław Karakula oraz dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński.

– Park Przemysłowy Sokołów Podlaski to jak ogromne koło zamachowe, które daje szanse i pole do popisu dla przedsiębiorców, szansę i warunki na rozwój gospodarczy Sokołowa – podkreślała Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.
Wicemarszałek Mazowsza Janina Ewa Orzełowska gratulowała burmistrzowi Sokołowa:
– Cieszymy się, że na wschodnim Mazowszu, w takim mieście, jakim jest Sokołów rodzą się inwestycje, które mobilizują lokalną gospodarkę – podkreślała.

Bogusław Karakula: – Początki Parku Przemysłowego były trudne
Burmistrz wspominał pierwsze wyzwania, z jakimi inwestycja na terenie byłej Cukrowni musiała się zmierzyć. Gdy miasto kupiło od Krajowej Spółki Cukrowej tereny po Cukrowni, budynkami nagle zainteresował się Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wprowadzone wówczas przez niego dodatkowe wymogi formalne bardzo podniosły koszty i sprawiły, że wzrosły one aż o 30 proc. Tymczasem samorząd miejski miał już wszystkie projekty, kosztorysy i pozyskaną na inwestycję, wielomilionowa dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. I w tym momencie zaczęły się poważne kłopoty. Mimo to kosztochłonne prace zostały wykonane, ale niestety nie wszystkie, na niektóre zabrakło pieniędzy.
– Część budynków została zmodernizowana, a z planów wobec pozostałych oczywiście nie rezygnujemy – mówił burmistrz.
Sukcesywnie, konsekwentnie i krok po kroku miasto pozyskuje kolejne dotacje na modernizację następnych budynków na terenie Parku Przemysłowego. Jednym z owoców tych starań jest podpisanie umowy, które miało miejsce w poniedziałek.
Pozytywne efekty pracy nad rozwojem tego szczególnego miejsca cieszą tym bardziej, że dzięki nim w Sokołowie Podlaskim powstaną nowe miejsca pracy.
– W naszym Parku już teraz pracuje więcej osób, niż w czasach, kiedy działała tam Cukrownia a będzie jeszcze lepiej- mówił burmistrz – Swoje siedziby na terenie Parku mają firmy, które już wynajęły powierzchnie. Są też takie, które przygotowały dokumentacje lub rozpoczęły prace nad dostosowaniem budynków i terenów pod działalność. Mamy firmy produkcyjne, usługowe i handlowe. Cieszymy się, że to na, „wypaliło” i że udało nam się to wszystko zorganizować. Jestem przekonany, że jeszcze ok. 100 lub nawet więcej znajdzie miejsca pracy na terenie Parku Przemysłowego. Sądzę, że większość znajdzie je jeszcze w tym roku – mówił.

Bogusław Karakula – Sokołów pięknieje
Burmistrz zwrócił uwagę na poprawę estetyki Cukrowni.
– To, że była Cukrownia nie straszy ruinami i że nawet ludzie spoza miasta, przejeżdżając obok, zatrzymują się, żeby ją podziwiać, to sukces nas wszystkich. Nie byłoby tego, gdyby nie dotacje, jakie dostaliśmy przed laty od pana marszałka – przyznał burmistrz.
Wspominał początki – Pamiętam, kiedy jeszcze staraliśmy się o utworzenie Parku, moi znajomi z Sokołowa stukali się w głowy i pytali: ”Boguś, co Ty robisz ? A jak się potem okazało, jednak było warto i miałem rację.

Sokołów Podlaski stawia na kulturę
Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński dziękował za dotację na otwarcie Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.
– Muzeum sprawi, że oferta sokołowskiej kultury będzie rozwijana i już niebawem będzie bogatsza o kolejne miejsce. To będzie miejsce znaczące na mapie kulturalnej miasta i regionu. Powstanie placówka edukacyjna i muzealna poświęcona dziedzictwu, które rozwijało się na terenie wschodniego Mazowsza przez ponad 300 lat. Rozwój kolejnictwa spowodował, że ten szlak nie był już aż tak potrzebny Nie mniej dziedzictwo kulturowe i materialne pozostało. Myślę, że ta placówka będzie bardzo atrakcyjna i nowoczesna. Nie mamy co prawda artefaktów, muzealiów, ale za pomocą nowoczesnych technik uda nam się je z powodzeniem zastąpić. Dzięki degustacjom potraw z Wielkiego Gościńca Litewskiego, zwiedzający zrozumieją, dlaczego Georg Forster, wspaniały 18 – wieczny podróżnik, wędrując na zaproszenie Hugo Kołłątaja pomiędzy Warszawą a Wilnem, zatrzymał się w Sokołowie Podlaskim i tak zachwycał się naszą kuchnią – mówił dyrektor SOK.
Marcin Celiński wyrażał wdzięczność w imieniu swoim i pracowników SOK.
– Dziękuje hojnemu mecenasowi kultury burmistrzowi Bogusławowi Karakuli i Urzędowi Miasta, a także pani marszałek za te środki – mówił.

Termomodernizacja budynku sokołowskiej „dwójki”
Podpisane umowy pozwolą na sfinansowanie prac niezbędnych do przeprowadzenia w SP nr 2.
W ramach projektu zostanie przeprowadzona termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej. Prace obejmą m.in. modernizację stropodachu i stropu wewnętrznego, ścian zewnętrznych a także rozebranie i ponowny montaż dachu.