Po raz kolejny zabrzmiały ligawki!

foto: Po raz kolejny zabrzmiały ligawki! - DSC 0224 300x192
Rafał Gałaguz – I miejsce

Tradycyjnie od 17 lat w Sokołowie Podlaskim odbywają się Prezentacje Gry na Ligawkach, podczas których swoje umiejętności prezentują całe pokolenia mieszkańców powiatu sokołowskiego i powiatów sąsiednich.

W okresie adwentu na Podlasiu gra na ligawce nabierała obrzędowego charakteru. Wierzono, że tak jak w niebie Michał Archanioł grą na trąbie wieszczy koniec świata, tak na ziemi głos ligawek przypomina o nadchodzących świętach, potrzebie skupienia, powagi i modlitwy. Kiedy mieszkańcy podlaskich wiosek podążali do kościoła na roraty, mężczyźni dęli w ligawki, stając w pobliżu rzek lub studni, aby woda potęgowała dźwięk. Podobnie było wieczorem. Ostatni raz otrąbywano adwent, kiedy ludzie szli na Pasterkę.

20 grudnia 2017 roku o godzinie 12:00 rozpoczęły się XVII Prezentacje Gry na Ligawkach, w których udział wzięło 32 uczestników.

Grę oceniała komisja w składzie:

1. Marcin Celiński – Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury
2. Grzegorz Niewiński – muzyk
3. Damian Wołyniec – muzyk

Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców Jury dokonało następującego podziału nagród:

Pierwsze miejsce zajął Rafał Gałaguz

Drugie miejsce zajął Mateusz Szadkowski

Trzecie miejsce zajął Mateusz Zalewski

Wyróżnienia otrzymał: Paweł Bondarczuk

Pozostałe wyróżnienia otrzymali: Eugeniusz Szymaniak, Zuzanna Gawrysiuk, Tadeusz Augustyniak, Paweł Przewoźnik, Sławomir Zadrożny, Adam Ignatowski, Henryk Bojar, Jarosław Zalewski, Mateusz Koc, Izabela Zalewska, Stanisław Gałaguz, Grzegorz Gawrysiuk, Roman Brochocki, Ilona Ignatowska, Dariusz Oleszczuk, Przemysław Tartaczuk, Tomasz Maliszewski, Michał Maliszewski, Kinga Maliszewska, Mariusz Maliszewski, Witold Maliszewski, Piotr Bondarczuk, Stanisław Górski, Aleksander Górski, Dawid Włodarczyk.

Trzy nagrody rzeczowe: Olga Maliszewska, Anna Maliszewska, Marcin Maliszewski.

Gra na ligawkach przetrwała na terenach nadbużańskich do dnia dzisiejszego. Tę umiejętność posiada wielu starszych i młodszych mieszkańców powiatu sokołowskiego, węgrowskiego, siedleckiego, siemiatyckiego. Często są to całe rodziny, w których ojcowie i dziadkowie przekazują swoje umiejętności młodym pokoleniom.