W Sokołowie zapachniało chlebem

Uczestnicy Święta Chleba

Burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula uczestniczył w wystawie chleba zorganizowanej w ramach Święta Chleba. Wystawa 27 października odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.

– Jestem po ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłem. Planujemy włączyć taką wystawę do jednej z miejskich imprez cyklicznych, na przykład Dni Sokołowa –zapowiada Bogusław Karakula.

Święto Chleba odbyło się w Sokołowie Podlaskim już po raz dziewiąty. Było kulminacją „Tygodnia chleba 2017”, który trwał od 23 do 27 października. W programie była kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Uczniowie promowali zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie. Poznawali zalety jedzenia chleba żytniego i jego wpływ na zdrowie.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach pieczenia chleba. Przygotowała je klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Uczniowie sami sporządzili zakwas i wykonali cały proces produkcyjny chleba orkiszowego.
Młodzież zwiedzała piekarnie w Bielanach i Miedznie. Najpierw poznała trudną pracę piekarza, a potem próbowała swoich sił w formowaniu różnego rodzaju pieczywa. Wypiekała chleb w tradycyjnym piecu chlebowym opalanym węglem.
Kulminacją była wystawa chleba przygotowana 27 października przez uczniów. Uczniowie prezentowali chleby, które upiekli sami a także te upieczone przez piekarnię GS „Samopomoc Chłopska” w Miedznie.

Można było kosztować chlebów z mąki razowej, mąki pszennej bez dodatków i z dodatkami różnych nasion – żurawiną, słonecznikiem, soją, rodzynkami, żurawiną i nie tylko.

Klasy rywalizowały ze sobą w konkursie kulinarnym „Najsmaczniejszy chleb wypiekany metodą tradycyjną”.

Burmistrz Bogusław Karakula próbował chlebów upieczonych przez uczniów: – Podziwiałem zaangażowanie całej miejskiej społeczności w organizację święta. Każda klasa chwaliła się swoimi wypiekami i wyrobami –

Uważam, że dobrze byłoby, gdyby to co robi młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego mogli zobaczyć i przede wszystkim spróbować mieszkańcy Sokołowa. Takie Dni Chleba warto zorganizować w Sokołowie, dla wszystkich mieszkańców – mówi Bogusław Karakula – Młodzież ze swoimi wypiekami i wyrobami mogłaby pokazać się szerszej publiczności. Okazją ku temu mogłyby być na przykład Dni Sokołowa. Towarzyszyłyby im Dni Chleba  – będące promocją dla szkoły i umiejętności młodzieży. Z pewnością różne rodzaje smacznego chleba zainteresowałoby wszystkich sokołowian – mówi Bogusław Karakula.

Pomysł naszego burmistrza wydaje się być wart realizacji.

Tym bardziej, że poprzedni podobny projekt – Konkurs na ciastko „Sokół” okazał się strzałem w dziesiątkę.

Zwycięskie „Ciastko Sokół” przygotowane przez p. Zofię Steć wygrało konkurs w 2014 r. Od tej pory ciastko według tego wzoru i przepisu stało się oficjalnym miejskim słodkim wypiekiem.

Czy doczekamy się sokołowskiego chleba?

fot. CKR w Sokołowie Podlaskim