Powrót do korzeni

Certyfikat

Najpierw, w sierpniu br. dzieci z Dubna przyjechały do Sokołowa Podlaskiego, potem, w październiku burmistrz Bogusław Karakula odebrał z rąk Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego Certyfikat. To jeszcze nie koniec. – Nadal chcemy współpracować ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i zapraszać dzieci o polskich korzeniach na wakacje do nas – mówi burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula.

Podczas minionych wakacji, w naszym mieście wakacje spędzały dzieci w wieku 10-15 lat. Ich przyjazd odbył się w ramach akcji „Lato z Polską”, zorganizowanej razem ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” . Do Polski przyjechało 1700 osób.

– Zadbaliśmy, by w programie znalazły się interesujące wycieczki, aktywny wypoczynek i lekcje języka polskiego. Dzieci z Dubna poznały też historię Sokołowa Podlaskiego – mówi Bogusław Karakula.

Młodzi Polacy ze wschodu udali się na wycieczkę Sokołowskim Szlakiem Historycznym,  odwiedzili okolicę: Świętą Górę Grabarkę, Drohiczyn, Szlak Unitów Sokołowskich i Treblinkę.

Przy sokołowskiej Harcówce uczestniczyli w plenerowej lekcji języka polskiego, potem była kolacja przy ognisku. Dzieci spotkały się z burmistrzem. Odwiedziły Warszawę, Liw, Węgrów, Sokołowski Ośrodek Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną i Park Przemysłowy.

Program ich pobytu został przygotowany tak, by przybliżyć historię i kulturę, dlatego znalazły się w nim lekcje języka polskiego. Specjalną lekcję historii Sokołowa Podlaskiego przygotowała historyk Małgorzata Iwańska z Urzędu Miasta.

Ten pobyt odbył się w ramach 9 już edycja akcji „Lato z Polską”. W ramach akcji dzieci z polskich rodzin przyjechały z ponad 30 krajów.  W organizacje ich pobytu zaangażowały się 33 samorządy z całej Polski a kolonie były dofinansowane przez Senat.

W spotkaniu zorganizowanym w październiku w Senacie, na które został zaproszony Bogusław Karakula,  uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Wicemarszałek Senatu Maria Koc i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Bonisławski .

– Samorządowcy biorący udział w spotkaniu apelowali do gospodarzy, aby w przyszłym roku informacja o planowanym przyjeździe dzieci dotarła do nich wcześniej, niż w bieżącym roku. Dzięki temu będzie więcej czasu na przygotowanie pobytu – mówi Bogusław Karakula.

W 2018 roku Senat chce przeznaczyć większe pieniądze na dofinansowanie wypoczynku. Sokołów Podlaski jest zainteresowany organizacją kolejnego pobytu.

– To ważne, gdyż nie tylko są to wakacje, ale wypoczynek połączony z nauką języka patriotyzmu i historii Polski – mówi Bogusław Karakula.