O Prawach Dziecka w Leśnej Krainie

Przedszkolaki podczas uroczystości

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, która ratyfikowana została  przez Polskę w 1991 roku.
Dnia 23.11. 2017r. w Leśnej Krainie odbyły się uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które są objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Z tej okazji przedszkolaki z Leśnej Krainy prezentowały dzieci z różnych kontynentów:
⦁    „Słoneczka” przedstawiły rdzennych mieszkańców Ameryki – Indian. Wykonały w tym celu kolorowe nakrycia głowy w kształcie pióropusza,
⦁    „Krasnale” w bardzo ciekawy sposób zaprezentowały mieszkańców Afryki z burzą loków na głowach,
⦁   „Wiewiórki” wykazały się znajomością tradycji azjatyckich prezentując piękne nakrycia głowy. Dopełnieniem stylizacji był makijaż odwzorujący cechy wyglądu tubylców.
⦁    „Misie” przedstawiły mieszkańców Europy prezentując tradycyjne stroje ludowe.
Razem  z przedszkolakami te uroczystość świętowały zuchy z 13 Gromady Zuchowej „Mali Odkrywcy” Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka. Wspólnie z drużynową dh. Katarzyną Nawacką przygotowały inscenizację na podstawie utworu J. Korczaka „Król Maciuś I”. Wśród przybyłych zuchów byli wychowankowie i absolwenci naszego przedszkola, którzy pierwsze doświadczenia zuchowe zdobywali w Leśnej Krainie.

Wielką niespodzianka tego dnia było przekazanie przez panią Dyrektor zarządzania przedszkolem w ręce dzieci. Nowa pani Dyrektor Gosia wydała zarządzenie: dzieci i nauczyciele w przedszkolu mają się bawić!!!

Spotkanie to przybliżyło zebranym postać Janusza Korczaka, który jako pierwszy zwrócił uwagę na prawa dziecka,  ich wartość i znaczenie w życiu każdego człowieka.