48 mln dla Sokołowa

Przekazanie czeku na inwestycje

– W przyszłym roku Sokołów Podlaski będzie jednym olbrzymim placem budowy. Na pewno nie wszystkim mieszkańcom to się spodoba, ale żeby mogło być lepiej, przez chwilę musi być gorzej.

Przyczyni się do tego RIT i inne inwestycje drogowe – mówił podczas dzisiejszej uroczystości podpisania umowy w Starostwie Powiatowym burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula.

Jak zapowiedział burmistrz, inwestycje które nas czekają sprawią, że ruch na terenie Sokołowa zostanie usprawniony.

– Planujemy dosyć duże i poważne inwestycje. Efekty tego przedsięwzięcia zafunkcjonują za rok, za dwa i na pewno nie są to ostatnie umowy, które podpisaliśmy, bo z tego co wiem to niebawem będziemy na pewno podpisywali jeszcze jedną umowę, na prawie 6 mln zł na Park Przemysłowy. Te pieniądze zostaną w Sokołowie Podlaskim – mówił burmistrz Sokołowa.

Bogusław Karakula podzielił się jeszcze jedną wspaniałą wiadomością – Dostaliśmy również dofinansowanie na Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego. Jest to projekt, w którym uczestniczą wszystkie samorządy od Rembertowa aż do granicy kraju. W ramach tego projektu powstanie Muzeum w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Na podpisanie umowy do Sokołowa przyjechali dziś goście z sąsiednich powiatów – węgrowskiego, siedleckiego i miasta Siedlce. Dokument podpisali: wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc i Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk.

Dofinansowanie, jakie dostanie powiat sokołowski na RIT, wyniesie aż 48 mln zł.

W ramach RIT w Sokołowie zostanie oddane Centrum Przesiadkowe i dwie stacje wypożyczania rowerów. Powstaną kilometry ścieżek rowerowych, na ulicach będą nowe nawierzchnie i oświetlenie ledowe.

Liderem projektu jest Starostwo Powiatowe, a miasto – największym beneficjentem. Projekt będzie finansowany z funduszy unijnych w 80 proc.

Z uwagi na ogromny zakres prac, starostwu nie udało się wyłonić wykonawcy podczas pierwszego przetargu. Trwają przygotowania do drugiego, który zostanie rozstrzygnięty w grudniu.

Powiat zwrócił się do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o przesunięcie terminu zakończenia prac z września na listopad 2018 r.

Jak informowaliśmy już wcześniej, sokołowskie centrum przesiadkowe ma powstać przy ul. Targowej i zostać połączone z nowymi ścieżkami rowerowymi, planowanymi wzdłuż ulic: Targowej, ciągu ulic Oleksiaka Wichury i Alei 500 – lecia. Przy tych ścieżkach zostaną zbudowane nowe chodniki i nawierzchnia (w przypadku ul. Targowej).

Planowana jest przebudowa komunikacyjnych ścieżek rowerowych w ciągu dróg kategorii powiatowych: Niecieckiej (wraz z przebudową chodników i nawierzchni jezdni, budową komunikacyjnych ścieżek rowerowych) oraz Szkolnej (wraz z przebudową nawierzchni jezdni chodników przepustu i kanalizacji deszczowej). W planach jest też budowa komunikacyjnej ścieżki rowerowej w ciągu ulic: Baczyńskiego, Stadionowej i Ząbkowskiej oraz przebudowa nawierzchni jezdni i chodników, a także budowa ścieżki rowerowej i ciągów pieszo-rowerowych w ulicy Lipowej. Projekt zakłada przebudowę nawierzchni jezdni chodników, budową komunikacyjnej ścieżki rowerowej w ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. W ciągu ulicy Kolejowej i Gagarina będzie przebudowana nawierzchnia jezdni, chodników i zbudowany przepust, tam też pobiegnie ścieżka rowerowa.

Prace planowane są również: w ciągu ulicy Piłsudskiego, Bartoszowej, Wojska Polskiego, ks. Bosco – wraz z przebudową nawierzchni jezdni ulicy Bartoszowej i od ulicy Siedleckiej do ulicy Piłsudskiego, budową kanalizacji deszczowej w ulicy Wojska Polskiego, budową kanalizacji deszczowej od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy ks. Bosco oraz przebudową skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bartoszowej; w związku z budową komunikacyjnej ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Wilczyńskiego, placu księdza Brzóski, ulic Wolności (odcinek od ulicy Kosowskiej do ulicy Węgrowskiej), Węgrowskiej (od Wolności do Oleksiaka – Wichury) wraz z przebudową nawierzchni ulic Długiej i Wilczyńskiego (na odcinku od ulicy Niecieckiej do drogi krajowej nr 62); planowana jest budowa komunikacyjnej ścieżki rowerowej wraz z przebudową chodników w ciągu ulic Kosowskiej (odcinek od Targowej do Wolności).

W Sokołowie Podlaskim powstaną dwie wypożyczalnie rowerów – przy ul. Targowej i Oleksiaka Wichury.

Zostanie przeprowadzona wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne. Wymiana oświetlenia jest planowana przy ul. Bartoszowej, Ząbkowskiej, Szkolnej, Niecieckiej, Oleksiaka Wichury, Wilczyńskiego, przy Placu Księdza Brzóski, przy ulicy Długiej, Kosowskiej, Wojska Polskiego, Ks. Bosco, Gagarina, Kolejowej, Lipowej, Skłodowskiej-Curie, Targowej, Stadionowej, Baczyńskiego, Piłsudskiego i Wolności.