XIV edycja Mazowsze w Koronie

foto: XIV edycja Mazowsze w Koronie - 6 300x200Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów aranżowanych w zabytkach architektury województwa mazowieckiego. Zapraszani wykonawcy – czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, znamienite orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści – są magnesem przyciągającym na koncerty publiczność z małych ośrodków naszego regionu. Co roku w zabytkowych wnętrzach rozbrzmiewają wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów.

Na 2017 rok Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie wraz z lokalnymi partnerami zaplanował osiem Muzycznych Wieczorów Festiwalu. Czwarty Wieczór Muzyczny, a 148 koncert projektu realizowany od 2001 roku, zawitał na ziemie sokołowską. Tym razem publiczność usłyszała „Pieśni hiszpańskich i polskich pielgrzymów”.

W oryginalnym, sakralnym programie koncertu udział wzięli soliści, śpiewacy, instrumentaliści i członkowie chóru dziecięcego pod kierownictwem Krzysztofa Owczynika z Filharmonii Narodowej. Łącznie „Pieśni hiszpańskich i polskich pielgrzymów” wykonało 50 muzyków.

Wśród nich znaleźli się:

Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor
Chór ANIMATO ZSP im. Jana Pawła II w Łazach
Olivia Kaczyńska – dyrygent chóru
Marta Maślanka – cymbały
Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova
Malina Sarnowska – słowo o muzyce.

Mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego usłyszeli takie utwory jak: pieśni wykonywane przez pielgrzymów do różnych sanktuariów w Polsce (Paradyż, Studzianna, Gidle, Jasna Góra, Trzebnica) oraz pieśni pielgrzymów udających się do miejsc kultu w Hiszpanii.

Czternasta już edycja tego niezwykłego wydarzenia odbyła się w sokołowskiej konkatedrze.

Organizatorem Mazowsza w Koronie jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie a współorganizatorami: Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz parafia p.w. Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim.

Relacja radiowa: