O Sokołowie Podlaskim na Zamku Królewskim

Sokołowskie zabytki

Dwie sokołowskie perełki – XIX wieczną Cukrownię i Pałac w Przeździatce mogli podziwiać uczestnicy konferencji zorganizowanej 18 września w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas konferencji inaugurującej program „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”  przedstawiony został Wielki Gościniec Litewski. Sercem szlaku jest oczywiście Sokołów Podlaski. To właśnie z inicjatywy Marii Koc i burmistrza Bogusława Karakuli,  w Sokołowie Podlaskim ma powstać Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Inicjatorką wytyczenia szlaku była dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury a obecnie wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. O turystycznych i historycznych walorach szlaku i o położonych na nim sokołowskich atrakcjach turystycznych – zabytkowej Cukrowni i Pałacu w Przeździatce – można było posłuchać na konferencji.

Wielki Gościniec Litewski był jednym z najważniejszych lądowych traktów handlowych Rzeczpospolitej, nazywano go „Wielkim traktem pocztowym”. Łączył Warszawę z Wilnem i biegł przez Sokołów Podlaski. Na szlaku znalazły się też m.in: Stanisławów, Liw i Węgrów. Jednak kluczową rolę na szlaku zajmuje Sokołów Podlaski i jego wielokulturowa historia.  O tym właśnie, na Zamku Królewskim w Warszawie, mówił dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński.

Niewątpliwą atrakcją szlaku jest dziedzictwo kulturowe naszej małej Ojczyzny – pozostałości po sokołowskich unitach. To budowane na sokołowskiej ziemi cerkwie, które kiedyś miejscem kultu wyznawców prawosławia związanych Unią z Kościołem Katolickim.

foto: O Sokołowie Podlaskim na Zamku Królewskim - pałac przezdziatka z drona 300x168

Z uwagi na kluczową rolę Sokołowa Podlaskiego, to w Sokołowskim Ośrodku Kultury ma powstać Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.  Wniosek o unijną dotację przygotowały już w ubiegłym roku Urząd Miasta i Sokołowski Ośrodek Kultury. „Projekt przebudowy Sokołowskiego Ośrodka Kultury w zakresie pomieszczeń usługowych z częścią muzealną” powstał w ramach programu „Sokołów Podlaski na Wielkim Gościńcu Litewskim”. Wniosek czeka na rozpatrzenie i pozytywną decyzję o dofinansowaniu.

Projekt zakłada adaptację – piwnicy z przeznaczeniem na bar restauracyjny (pow 305 m.kw), parteru – pomieszczeń dawnej biblioteki z sanitariatami (pow. 160 m. kw.) i na tej samej kondygnacji – pomieszczeń kawiarni powiązanej z hallem wejściowym (101 m. kw). Do adaptacji w sumie przeznaczono 567 m. kw.

foto: O Sokołowie Podlaskim na Zamku Królewskim - hol projekt 300x191

Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego ma składać się z części funkcjonalnych: muzealno-wystawowej, restauracyjnej i kawiarnianej.

Muzeum jest w planach, ale już teraz w  Sokołowie Podlaskim turyści mogą zwiedzać inne ważne miejsca na mapie Wielkiego Gościńca Litewskiego – siedzibę właścicieli sokołowskich dóbr – Pałac Milewiczów na Przeździatce, w którym teraz mieści się Dom Miłosierdzia Caritas i klimatyczną XIX – wieczną, Cukrownię, w której funkcjonuje już Park Przemysłowy Sokołów Podlaski.

W niedzielę 1 października o godz. 10.40 TVP 1 wyemituje program z cyklu „Zakochaj się w Polsce”, jego tematem przewodnim będzie Wielki Gościniec Litewski. Kamera TVP odwiedzi między innymi Sokołów Podlaski.

Od 6 – 8 października br. o Wielkim Gościńcu Litewskim znów ma szansę zrobić się głośno. Wszystkie miejsca i atrakcje turystyczne leżące na szlaku będzie można zwiedzać w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pól ceny”. Akcje takie jak ta to także świetna promocja dla Sokołowa Podlaskiego.

Fotografie zabytkowej Cukrowni i Pałacu Milewiczów dzięki uprzejmości Foto Magic Woliński.