XVI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne dobiegły końca!

foto: XVI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne dobiegły końca! - DSC5735 300x164Trzy dni pełne radości, muzyki i folkloru już za nami, a w pamięci masa wspaniałych wspomnień! Do Sokołowa Podlaskiego zawitało ponad 200 tancerzy z różnych regionów naszego kraju i zagranicy. Przyjechali na zaproszenie władz miasta i dyrekcji Sokołowskiego Ośrodka Kultury, aby zaprezentować swoje sceniczne umiejętności mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego. 

Nie zabrakło prezentacji w szkołach, rywalizacji na scenie w SOK, ale też wspólnej integracji. Poza ogromnym wysiłkiem fizycznym młodzi ludzie mieli również okazję do nawiązania nowych znajomości, a kadra kierownicza do wymiany doświadczeń.

Ostatni, trzeci dzień minął na podsumowaniu tanecznej rywalizacji i ogłoszeniu długo oczekiwanych wyników. Każdy Zespół wyjechał z Sokołowa Podlaskiego z nagrodą pieniężną, pamiątkowym dyplomem i symboliczną statuetką.

Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” z Rzeszowa został nagrodzony za ciekawe opracowanie muzyczne i interesującą choreografię tańców regionu lubelskiego. ZPiT „Nowa Ruda” otrzymał nagrodę za precyzję i kunszt wykonawczy prezentowanego programu opoczyńskiego. Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego zostali wyróżnieni za ciekawą prezentację folkloru Górali Żywieckich. Dziecięcy Zespół Reprezentacyjny „Orawianie” nagrodzono za interesujący i autentyczny sposób przekazania zabaw i tańców orawskich. Reprezentanci Słowacji – Regionalny Zespół Tańca Ludowego „Maguranka” otrzymali nagrodę za przybliżenie folkloru słowackiego, a w szczególności porywającego czardasza. Na festiwalu pełnym tańców ludowych i folkloru nie mogło zabraknąć przedstawicieli gospodarzy, czyli Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, który wraz ze swoją młodszą grupą, czyli „Małymi Sokołowianami” podbili serca jurorów i otrzymali nagrody za bogactwo choreografii, żywiołowość i wielopokoleniowość w Zespole oraz za ciekawe zaprezentowanie zabaw i piosenek kurpiowskich.

W sobotnie popołudnie nie zabrakło również tradycyjnego jarmarku, na którym swoje wyroby prezentowali lokalni wystawcy oraz atrakcji dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich były warsztaty bębniarskie prowadzone przez muzyków z zespołu Foliba, którzy wieczorem wystąpili na sokołowskiej scenie plenerowej. Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Mesajah! Jego koncert przyciągnął setki młodych sokołowian, którzy bawili się z nami do późnych godzin wieczornych.

Przy rytmicznych dźwiękach muzyki reggae zakończyliśmy kolejne Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. Wszystkich, którzy chcą powspominać i tych, którzy nie mogli być z nami zapraszamy do obejrzenia fotogalerii. I chociaż XVI edycję NSF mamy już za sobą to widzimy się w krótce na kolejnych imprezach z okazji Dni Sokołowa.

Do zobaczenia!

Fot. Sokołowski Ośrodek Kultury / Janusz Mazurek