Od 18 maja w Galerii „Dom” można obejrzeć wystawę przygotowaną z okazji XVI Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych. Wystawa jest pokłosiem projektu „Co krok to obyczaj. Tradycje Podlasia” oraz Jubileuszu 15-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Opracowanie wystawy: Aleksandra Rykała i Joanna Błońska.
„Co krok to obyczaj. Tradycje Podlasia”
Ten niezwykły projekt, którego realizacja przyczyniła się do utrwalenia lokalnej tradycji i wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej, od lutego był realizowany w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. C. Skłodowskiej, Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim brała udział w warsztatach z tańca tradycyjnego, białego śpiewu, rękodzieła ludowego oraz kuchni regionalnej.
Kolejną grupą, która uczestniczyła w projekcie byli dorośli oraz seniorzy. Przedsięwzięcie umożliwiło warsztatowiczom nawiązanie kontaktu z autentycznymi twórcami, krzewicielami dawnych tradycji ludowych wywodzących się ze społeczności lokalnej i regionalnej oraz specjalistów i znawców w swoich dziedzinach.
Wykonanie tego zadania było możliwe dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
15 – lecie Jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.
Wystawa stanowi kwintesencję historii powstania Zespołu i jego działalności w kraju i za granicą. Prezentowane zdjęcia, grafiki i eksponaty przenoszą widza w barwną podróż w świat folkloru i dawnych polskich tradycji. Całość wzbogacają teksty: Oskara Kolberga, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Jana Stęszewskiego i Marii Koc.
Fotografie autorstwa Janusza Mazurka stanowią wyjątkowo piękne i cenne źródło wspomnień. Ukazują tancerzy w plenerze i podczas występów.
Zatrzymane w kadrze ciekawe układy choreograficzne świadczą o bogactwie repertuaru oraz strojów Zespołu. Przepiękne, kolorowe stroje zaprojektowane na wzór tradycyjnych, zachwycają kunsztem wykonania, kompozycją barwną i formą, która w pełnej okazałości widoczna jest w tańcu.
Odbiorca wystawy ma okazję przenieść się w inną rzeczywistość, poczuć energię płynącą prosto z dynamicznego tańca i żywej muzyki ludowej. Dzięki współczesnej interaktywnej formie prezentacji, odbiorca może utożsamić się z kulturą ludową i „założyć” wybrany strój „Sokołowian”. Regionalne artefakty przedstawione w nowoczesnej formie i designie poprowadzą widza w niezapomnianą, roztańczoną podróż, przeniosą w świat naszych przodków.
Przewijające się motywy graficzne to wypracowana współczesna forma na bazie tradycyjnych wzorów ludowych. Symbol drzewa ma szerokie znaczenie w kulturze polskiej. Nawiązuje do korzeni, z których wyrastamy i tradycji, którą kultywujemy.
Wystawa ma na celu przybliżenie perspektywy doświadczania świata współczesnego i dawnego. Niesamowita kompozycja fotografii, kolorów, form i symboli pozwoli na zgłębienie tradycji polskiego folkloru, który buduje naszą tożsamość.