Nagłówki

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

foto: Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - nadbuzanskie 212x300Serdecznie zapraszamy na inaugurację XVI edycji Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, które odbędą się w dniach 18-20 maja.

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Wschodniej i Środkowej organizowany jest w Sokołowie Podlaskim od 2002 roku. Impreza odbywa się w ramach Dni Sokołowa, zawsze pod koniec maja.

Celem festiwalu jest popularyzacja folkloru i tradycji wielokulturowych regionów Europy, w tym – w sposób szczególny – terenów nadbużańskich po obu stronach rzeki. W pierwszych edycjach spotkań uczestniczyli artyści z Polski, Białorusi i Ukrainy. W kolejnych latach dołączyły zespoły z Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Łotwy i Bułgarii.

18 MAJA

18 maja o godz. 18:00 w sali widowiskowej SOK Festiwal zainauguruje koncert zespołu Vołosi. Bezpłatne wejściówki na koncert będą do odebrania w punkcie informacji SOK.

foto: Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - Vołosi 01 300x200Zespół VOŁOSI wyznacza zupełnie nową jakość na europejskiej scenie muzycznej. Prawie każdy powie, że muzyka ta brzmi znajomo, ale przyzna równocześnie, że słyszy coś podobnego pierwszy raz.

 

Recenzjenci zgodnie stwierdzają, że VOŁOSI wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzyli absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzą muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że VOŁOSI są uwielbiani zarówno przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale i koronowane głowy.

Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem.foto: Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - Vołosi 02 1 300x197

Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Prym, sekund i bas – wszystkie najwyższej próby. To muzyka samouków, ale bynajmniej nie muzyka amatorska. Brzmią oni czasem jakby pochodzili z Nowego Orleanu. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Coś, co najlepiej charakteryzuje angielskie słowo „drive”. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji. Na przepięknych beskidzkich szczytach w towarzystwie nieograniczonych przestrzeni nastąpiło owo spotkanie, które ewoluuje po dziś dzień.

19 MAJA

09:00

Drugi dzień NSF upłynie pod znakiem prezentacji zespołów folklorystycznych, które wezmą udział w Festiwalu:
– ZPiT „Nowa Ruda”
– ZPiT Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans” z Rzeszowa
– ZPiT „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego
– Zespół Regionalny „Młody Jawor” – Krempachy, Spisz
– ZPiT „Mali Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego
– ZPiT „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego
– Folklorny Subor „Maguranka” ze Słowacji

Program:
godz. 9:00 – 12:00 – występy zespołów folklorystycznych w sokołowskich szkołach
godz. 12:00 – Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej / plac przed SOK
godz. 14:00 – prezentacje konkursowe zespołów folklorystycznych / sala widowiskowa SOK

20 MAJA

Sobota to ostatni dzień Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, a zarazem dzień Koncertu Galowego. Gwiazdą tegorocznych NSF będzie Mesajah.

Program 20.05.
10:00 – 13:00 – warsztaty folklorystyczne (muzyczno-taneczne) dla zespołów uczestniczących w Festiwalu / PG Nr 1 oraz PG Nr 2 w Sokołowie Podlaskim
15:00 Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej
16:00 – 17:30 – warsztaty bębniarskie dla mieszkańców miasta
18:00 – Koncert galowy Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych, rozstrzygnięcie konkursu, występy zespołów folklorystycznych
22:00 – koncert Mesajah

foto: Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - Mesajah 300x200Mesajah, a właściwie Manuel Rengifo Diaz – wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Dobrze znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz, z którym w 2003 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką.
W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór „Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae.
W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem „Jestem stąd”. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów.

W czerwcu 2013 roku światło dzienne ujrzała trzecia już płyta – „Brudna Prawda” . Artysta zainspirowany koncertami, pozytywnym odbiorem poprzedniego krążka oraz dobrą energią płynącą z najbliższego otoczenia, usiadł do pisania „Brudnej Prawdy” od razu po ukazaniu się „Jestem Stąd”.

Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Mesajah nazywana jest przez krytyków nietuzinkową. Posiada on bowiem wyjątkową zdolność do wychodzenia poza ramy gatunków, czerpania z kwintesencji przeróżnych form, a także do nadawania swoim utworom potężnej mocy. Dzięki temu jest on autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Koncertował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest , Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie. Obecnie Mesajah pracuje nad kolejną solową płytą i nieprzerwanie koncertuje w Polsce i zagranicą.

Plenerowe warsztaty gry na bębnach prowadzone przez zespół Foliba

foto: Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - Bębny 300x125Podczas warsztatów, każdy z uczestników będzie miał szansę zagrać na afrykańskich bębnach typu djembe, które przypłynęły do Polski kilka tygodni temu z Afryki Zachodniej a konkretnie z Ghany. Warsztaty bębniarskie to egzotyczna przygoda instrumentalna skierowana do wszystkich niezależnie od wieku. Dzięki pozytywnej atmosferze połączymy zabawę z nauką. Z pewnością wibracja i brzmienie afrykańskich bębnów wygenerują uśmiech i dobrą energię wśród wszystkich uczestników.

Uczestnicy warsztatów poznają podstawy rytmiki, techniki gry na bębnach oraz tradycyjne afrykańskie rytmy.

Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym.