Rok Świerku w Leśnej Krainie

Przedszkolaki w nadleśnictwie

We współpracy z Nadleśnictwem Sokołów w roku 2017 w Leśnej Krainie powstał projekt „Rok Świerku” w ramach programu edukacyjnego „Mali Przyjaciele Lasu”. Tym razem postanowiliśmy wybrać ŚWIERK. To już kolejny rok i kolejny gatunek drzewa, jakie poznają przedszkolaki.

Realizując ten projekt 3,4 i 5 -latki z Leśnej Krainy jako Mali Przyjaciele Lasu wyruszyły w marcowe przedpołudnie do Rezerwatu Przyrody „Śnieżyczka” na terenie Leśnictwa Repki, aby móc podziwiać polanę kwitnących śnieżyczek przebiśniegów. W towarzystwie naszych przyjaciół z Nadleśnictwa Sokołów: Pana Pawła Tomasiaka, Mirosława Wiśniewskiego i stażystki Kingi Bobryk dzieci miały okazję podziwiać piękny pejzaż. Śnieżne dywany pośród gołych pni drzew, które o tej porze roku nie posiadają jeszcze liści, budzą wielki zachwyt. Dostarczają niezapomnianych wrażeń dla oczu spragnionych zieleni po długiej zimie. Przedszkolaki dowiedziały się ciekawych informacji tych zwiastunów wiosny, między innymi to, że są pod ochroną.

Marzec to doskonały miesiąc, w którym rozpoczyna się w lasach okres sadzeń drzew. Wspólnie z gospodarzem Leśnictwa Repki Panem Mirkiem nasze przedszkolaki zainaugurowały Rok Świerku sadząc drzewka świerku. Uczyły się również, dlaczego trzeba odnawiać las i w jaki sposób się to robi.

Dzień później najstarsza grupa z Leśnej Krainy wspólnie z przyjaciółmi z Nadleśnictwa Sokołów: Panem Maciejem Wójcickim i Jerzym Tomczukiem  gościli w Nadleśnictwie Łochów. Wzięli oni udział w zajęciach edukacyjnych w tamtejszej wyłuszczarni. Dzieci z grupy „MISIE” dowiedziały się, co to jest wyłuszczarnia nasion, a także, jaką drogę musi pokonać nasionko, aby móc wydostać się z szyszki i zostać zasiane. Podziwiały proces suszenia i wyłuskiwania nasion świerku, modrzewia i sosny. Kolejnym etapem wycieczki było oglądanie zagród pokazowych kuropatw, gdzie dzieci poznały ich gatunki i zwyczaje. Spędziły również czas na ścieżce edukacyjnej, gdzie zapoznawały się z roślinami i mieszkańcami lasu oraz oglądały tropy dzika i sarny na leśnej ścieżce. Podziwiały wzrost i piękno gaiku świerkowego, na który natrafiły podczas leśnej wędrówki. Przedszkolaki w Domku Myśliwskim obejrzały wystawę ukazującą leśne zwierzęta, ptaki i owady. Rozróżniały gatunki drzew po korze i podziwiały maleńkie budki lęgowe. Na zakończenie dotlenione i pełne nowych doświadczeń edukacyjnych dzieci mogły odpocząć i zjeść kiełbaski z ogniska.

Nasze leśne spotkania upłynęły w bardzo miłej atmosferze, wśród leśnych zapachów i pierwszych ciepłych promieni słonecznych z Przyjaciółmi z Nadleśnictwa Sokołów i zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa Łochów.