Koncert Orkiestry Dębieńsko Czerwionka – Leszczyny

Muzycy podczas koncertu

19 lutego 2017 r. w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert górniczej Orkiestry „Dębieńsko” z Czerwionki Leszczyn, pod dyrekcją Wojciecha Pukowca.

Orkiestra, licząca prawie 40 osób, odwiedziła nasze miasto po raz pierwszy. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, a pod koniec koncertu cała sala śpiewała oraz tańczyła razem z orkiestrą. Zgromadzeni mogli bawić się przy starych polskich utworach, m.in.: „Kasztany” czy „Hej Sokoły”. W repertuarze znalazły się również zagraniczne piosenki, takie jak np. „New York New York”. Na koniec występu soliści: Sabina Kierpiec, Iwona Blacha i Mieczysław Kierpiec, wystąpili w regionalnych strojach śląskich.

Pracownicy kopalni „Dębieńsko” – umiejący grać na instrumentach dętych – w 1926 roku podjęli próbę założenia orkiestry.  Zespół oficjalnie zadebiutował w 1928 roku, a od 2000 roku działa jako organizacja pozarządowa.

Wszyscy, którzy byli obecni 19 lutego na sali widowiskowej, mają nadzieję na kolejne spotkanie z orkiestrą.

fot. Maciej Tomaszewski