Od Orszaku Trzech Króli do „Jasełek” w Konkatedrze

Uczestnicy świątecznych wydarzeń

8 stycznia w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny podczas Mszy Św. o godz. 11:00 odegrane zostały tradycyjne Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

W święto Chrztu Pańskiego uczniowie przedstawili historię narodzenia maleńkiej miłości, która w żywy sposób przedstawiła losy Maryi i Józefa szukających schronienia. Młodzi aktorzy bardzo wyraźnie ukazali rzeczywistość, która panowała ponad 2000 lat temu w Betlejem. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć historii związanych z czuwaniem pastuszków, którzy dzięki aniołom wybrali się do Małego Jezusa, aby oddać mu hołd. W finale przedstawienia trzej królowie złożyli dary Bożej Dziecinie. Jasełka zakończyło przesłanie wygłoszone do wiernych, będące wyrazem wielkiej miłości i radości z narodzenia Maleńkiej Miłości.

Młodych aktorów przygotowali panie: Elżbieta Filipczuk, Jolanta Celińska, pan Łukasz Wróblewski. Za dekorację w szkole była odpowiedzialne pani Joanna Puchalska.

Podczas Jasełek wierni wysłuchali polskich tradycyjnych kolęd i pastorałek, a także kolęd współczesnych w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pana Michała Soszki. Wszyscy byli wsłuchani w melodie pełne miłości i radości, które oprócz prawdy i tajemnicy, posiadają wątki patriotyczne, bo przecież to przepiękne polskie mazury i polonezy.

Ta uroczystość kończy okres Bożego Narodzenia, dlatego cieszymy się, że tak aktywnie przeżywaliśmy ten błogosławiony czas przygotowując się już od Adwentu:

  • 6 grudnia Mikołajki w szpitalu i dla dzieci z Domu Dziecka w Siedlcach;
  • 9 i 10 grudnia udział ok. 80 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas w zbiórce żywności „Tak, Pomagam” Caritas Polska (ponad 2 tys. zł. oraz 670 kg żywności);
  • 22 grudnia Jasełka i uroczystą Wigilię;
  • 6 stycznia udział w Orszaku Trzech Króli, gdzie gimnazjum reprezentowała grupa uczniów jako świta odziana w zielone płaszcze, zaś 5 przedstawicieli odegrało pierwszą scenkę na schodach Konkatedry, skąd ruszał przemarsz, płaszcze uszyły panie: Krystyna Sulikowska, Maria Bielińska, Elżbieta Minasjan;
  • 8 stycznia „Jasełka” w Konkatedrze.

Dziękujemy Księdzu Prałatowi Andrzejowi Krupie za pomoc w zakupie materiałów na płaszcze do Orszaku, za umożliwienie występu, dziękujemy wspaniałej widowni, szczególnie tej najmłodszej za przyjęcie artystów w tak ciepły i życzliwy sposób.