Ciche Anioły z Leśnej Krainy

Dzieci biorące udział w akcji

„Przyjaciele są jak ciche Anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapomniały, jak latać…” – tak podziękowali  dzieciom, rodzicom i pracownikom Leśnej Krainy – wychowankowie Domu Dziecka na Zielonym Wzgórzu w Kisielanach.

 Leśna Kraina od wielu lat jest inicjatorem akcji „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem” dla dzieci z Domu na Zielonym Wzgórzu w Kisielanach. W tym roku dołączyła do nas społeczność  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim.

Dzieciństwo kojarzy nam się z zabawą, która rozwijała w nas dziecięcą  wyobraźnię, zachęcała do  kreatywnych działań, z radością i uśmiechem, który nigdy nie schodził z naszej buzi,  a przede wszystkim z miłością, dzięki której mogliśmy czuć się beztrosko i bezpiecznie. Większość z nas tak właśnie wspomina te dziecięce lata, ale czy zawsze to doceniamy? Musimy pamiętać, że wokół nas jest dużo dzieci, które oddałyby bardzo wiele, aby doświadczyć takich cudownych chwil. Możemy sprawić, aby choć przez chwilę na buziach tych dzieci zagościły uśmiech i radość.

Taki cel przyświecał przedszkolakom, wychowawcom i rodzicom z Leśnej Krainy w Sokołowie Podlaskim, którzy już po raz dziewiąty zaprosili do swojej placówki wychowanków z Domu Dziecka na Zielonym Wzgórzu w Kisielanach. Od połowy listopada cała społeczność przedszkolna i szkolna gromadziła słodycze i książki, aby przekazać je przybyłym gościom.

Dzień 18. stycznia w Leśnej Krainie był czasem pełnym radości, ciepła rodzinnego wypełnionym uśmiechami i gestami życzliwości. Dzieci wraz z wychowawczynią – panią Anetą Danilczuk powitała Dyrektor Leśnej Krainy Pani Ewa Zakrzewska. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem  hymnu  Leśnej Krainy. Nie zabrakło zabaw i gier sportowych, które były wspaniałą formą integracjiWielką niespodzianką był udział w  zabawie choinkowej, wspólnie z uczniami szkoły, która dostarczyła wiele radości i śmiechu.

„Jestem dumna z naszych wspaniałych rodziców i dzieci oraz wszystkich, którzy przyłączyli się do naszej akcji.  Była to wspaniała lekcja życzliwości, wrażliwości i empatii. Rodzice wspólnie z dziećmi robili zakupy, a następnie przynosili pełne torby słodyczy i książek, aby podzielić się z dziećmi z domu dziecka. Warto uczyć dzieci pomagania i dzielenia się z innymi. Dziecko nie przychodzi na świat z umiejętnością pomagania, ale można go tego nauczyć. Wystarczy wzmacniać te zachowania, podczas których dziecko robi coś dobrego dla innych. I choć pomagamy bezinteresownie, uwrażliwienie na cudze problemy może przynieść wymierne korzyści. Bo empatia, życzliwość, wrażliwość służą budowaniu więzi między ludźmi.  Dlatego jednym z głównych zadań naszego przedszkola  jest organizowanie i uczestniczenie w różnych akcjach charytatywnych, tj. Góra Grosza, zbiórka nakrętek, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Kochamy zwierzęta – dokarmianie zwierząt na terenie Nadleśnictwa Sokołów i na placu przedszkolnym, Podaruj karmę – gromadzenie i ofiarowanie pożywienia dla czworonogów z sokołowskiego schroniska. Pragniemy, aby nasi absolwenci wyrośli na aktywnych, wspaniałych,  kochających innych ludzi i zwierzęta.”- podsumowała Pani Dyrektor Ewa Zakrzewska.

Swoją wdzięczność wyrazili również Dyrektor Domu Dziecka – Pan Włodzimierz Drabarek, który przekazał podziękowanie:

„Za dobre serce, które pochyla się nad tymi,
którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę,
która przynagla do czynienia dobra,
za bezinteresowną pomoc i życzliwość”.