Otwarcie wystawy podsumowującej warsztaty „Co krok to obyczaj. Tradycje Podlasia”

Plakat promocyjny

Sokołowski Ośrodek Kultury w lutym 2016 roku jako nieliczny z podmiotów w Polsce otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie na przeprowadzenie projektu z programu Dziedzictwo kulturowe „Co krok to obyczaj”- tradycje Podlasia.

Od lutego tego roku realizowane jest przedsięwzięcie we współpracy z Publicznym Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.

Zadaniem projektu jest utrwalenie tradycji, wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej młodzieży w wieku szkolnym: gimnazjum, liceum, dorośli oraz seniorzy z Sokołowa Podlaskiego. Umożliwienia uczestnikom kontaktu z autentycznymi twórcami, nosicielami dawnych tradycji ludowych wywodzących się ze społeczności lokalnej i regionalnej oraz specjalistów i znawców w swoich dziedzinach.

W ramach projektu odbyły się warsztaty z tańca tradycyjnego, białego śpiewu, rękodzieła ludowego oraz kuchni regionalnej o tematyce Wielkanocnej. Prowadzone były także warsztaty z kuchni regionalnej o tematyce Bożonarodzeniowej oraz warsztaty z tworzenia dekoracji bożonarodzeniowych z wykorzystaniem opłatka i słomy a także dwutygodniowe zajęcia dotyczące przygotowywania ozdób choinkowych z bibuły.

Efekty końcowe warsztatów będzie można oglądać od 13 grudnia w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 18 grudnia.

Wszystkich sympatyków tej dziedziny i uczestników warsztatów serdecznie zapraszamy 13 grudnia na godz. 18.00 do Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury.