Otwarcie bazy HEMS w Sokołowie Podlaskim

Uroczyste otwarcie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

24 listopada została otwarta Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sokołowie Podlaskim. Nim nastąpiło uroczyste otwarcie bazy, w Urzędzie Miasta odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia.

Posiedzenie Komisji Zdrowia rozpoczęło się o godzinie 10.00, a przewodniczył jej Senator RP Waldemar Kraska. Jednak na początku posiedzenia kilka słów o mieście powiedział Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, p. Bogusław Karakula. Wyświetlony został również film promocyjny miasta. W posiedzeniu Komisji Zdrowia gościnnie uczestniczył m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia p. Marek Tombarkiewicz, Wicemarszałek Senatu RP p. Maria Koc, Dyrektor SP ZOZ „RM – MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach p. Leszek Szpakowski, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej p. Jerzy Ładny, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego p. Robert Gałązkowski, p. Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele samorządu oraz instytucji. Podczas komisji obradowano głównie w sprawach związanych z ratownictwem medycznym.

Po posiedzeniu Komisji Zdrowia zebrani udali się do bazy LPR przy Alei 550-lecia. Tutaj czekał helikopter H135, który będzie stacjonować w bazie LPR w Sokołowie Podlaskim. Podczas wystąpień gości został przedstawiony przez p. Roberta Gałązkowskiego kierownik sokołowskiej bazy LPR – p. Paweł Świniarski. Po przemówieniach gości helikopter został poświęcony.

Powstała baza w naszym mieście jest bazą tymczasową, gdyż w przyszłym roku ma postać tu budynek, a następnie zostanie oddana do użytku baza docelowa. Wówczas ta tymczasowa ma zostać rozebrana. Na razie przy Alei 550-lecia znajdują się hangar namiotowy i kontenery, jednak od 24 listopada będą tu dyżurować piloci i personel medyczny. Budowa bazy ma kosztować około 6 mln złotych. Baza LPR w Sokołowie Podlaskim jest już trzecią na terenie województwa mazowieckiego. O lokalizację bazy Sokołów Podlaski rywalizował z Siedlcami, jednak Ministerstwo Zdrowia ostatecznie zdecydowało o lokalizacji LPR w naszym mieście. Budowa LPR finansowana jest przez Urząd Marszałkowski w Warszawie.