Mur – monodram w MBP

Artystka i widzowie podczas występu

2 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkania z kulturą żydowską”. Odbywają się one w Bibliotece Miejskiej cyklicznie od 5 lat. W tym roku bohaterką była Irena Sendlerowa – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Otrzymała odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, została także damą Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.

W pierwszej części wieczoru wysłuchaliśmy monodramu pt. „Mur” w wykonaniu Ewy Dąbrowskiej, aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie. Spektakl o Irenie Sendlerowej składał się z kilku epizodów. Pozwalały one widzowi zrozumieć ogrom podejmowanego przez nią ryzyka. Śmierć towarzyszyła jej na każdym kroku. Grozili jej niemieccy okupanci, szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń Jolanta (taki pseudonim nosiła pani Irena) codziennie wypełniała swą misję. Kiedy zakończyła się wojenna zawierucha pani Irena przez wiele lat milczała o własnych zasługach, nie czekała na podziękowania, zaszczyty i nagrody. Dopiero za sprawą trzech amerykańskich nastolatek i ich sztuki „Życie w słoiku” („Life In a Jar” na podstawie faktów z życiorysu Ireny Sendlerowej) świat dowiedział się o jej bohaterskich czynach. W niedzielne popołudnie Irena Sendlerowa wróciła do nas, by przypomnieć, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

Po spektaklu Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej rozmawiała z publicznością. Pani Janina opowiedziała o swojej matce, o tym, jak kraj uhonorował swoją bohaterkę (jej imieniem nazywano szkoły, ulice). Chętnie odpowiadała także na pytania publiczności. Po spotkaniu można było obejrzeć wystawę „Okruchy pamięci”, która przedstawia rodziny sokołowskich Żydów, miejsca związane z ich kulturą i życiem codziennym. Wystawę, uzupełnioną o kolejne fotografie, będzie można oglądać w holu Biblioteki od środy 5 października 2016r. Fotografie pochodzą ze zbiorów własnych Biblioteki i z udostępnionych z archiwum prywatnych. Niektóre z nich nie były jeszcze publikowane.