1 Liga Koszykówki Kobiet w Sokołowie Podlaskim

Miejsko-Powiatowy Klub Koszykówki Sokołów S.A. w Sokołowie Podlaskim w sezonie 2016/2017 startuje w rozgrywkach 1 Ligi Kobiet. Seniorki wracają po 4 latach przerwy od sezonu 2011/2012, kiedy to zespół prowadzony przez Karola Krakowskiego z powodzeniem rywalizował na poziomie 1 Ligi.

Mecze MPKK rozgrywane będą w nowej hali sportowej Zespoł Szkół Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim [trybuny na 295 miejsc siedzących]. W sezonie 2011/2012 spotkania 1 Ligi Kobiet gromadziły zawsze komplet na trybunach Publicznego Gimnazjum Nr 2 przy ulicy Repkowskiej 3 w Sokołowie Podlaskim [150 miejsc siedzących], a Zarząd Miejsko-Powiatowego Klubu Koszykówki Sokołów S.A. w Sokołowie Podlaskim ma nadzieję, że tak będzie również teraz.

Trenerem zespołu został Zbigniew Sowiński, który dotychczas pracował w Pabianicach.

Zespół, który opierać się będzie na koszykarkach występujących aktualnie w naszym klubie [roczniki 1999 oraz 2000, które zdobyly tytuły Mistrza Polski w kategorii do lat 14,16 oraz 18] został wzmocniony 5 zawodniczkami z zewnątrz z doświadczeniem w seniorskiej koszykówce.

Skład Miejsko-Powiatowego Klubu Koszykówki Sokołów S.A. w Sokołowie Podlaskim w sezonie 2016/2017: Gawara Patrycja, Iwaniuk Aleksandra, Jaworska Weronika, Jedlińska Julia, Pingwara Magdalena, Szkop Magdalena, Szulc Magdalena, Świętochowska Gabriela, Tomczuk Marta, Teluk Klaudia, Zieniewska Karolina

Przyszły: Grygiel Kaja, Jastrzębska Patrycja, Kędzierska Aleksandra, Poleszak Dominika, Szymańska Katarzyna

Celem zespołu z Sokołowa na obecny sezon jest awans do II rundy rozgrywek czyli fazy „play-off”.

22 zespoły zostały podzielone na dwie równe grupy „A” i „B”.

Grupa A

AZS Uniwersytet Warszawski
SMS PZKosz Łomianki
Grot Alles Pabianice
Mon-Pol Płock
AZS Uniwersytet Gdański
KKS Olsztyn
PTS Lider Pruszków
Politechnika Gdańska
SMS PZKosz II Łomianki
MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski
MUKS WSG Supravis Sisu Bydgoszcz

Grupa B

Enea AZS Poznań
AZS Politechnika Korona Kraków
UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki
AZS AJP II Gorzów Wlkp.
MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra
ŁKS SMS Łódź
XDemon Tęcza Leszno
1KS Ślęza II Wrocław
Pomarańczarnia MUKS Poznań
ŻKK Olimpia Wodzisław Śląski
MUKS Chrobry Basket Głuchołazy

ETAP 1

Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż) w ramach grup A i B.
Drużyny, które zajmą miejsca 1-8 w każdej z grup, będą uczestniczyć w Etapie 2 – play-off.
Drużyny, które zajmą miejsce 9, kończą rywalizację w sezonie i zajmują miejsca 17-18 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.
Drużyny, które zajmą miejsce 10-11, będą uczestniczyć w Etapie 2 – play-out.

ETAP 2 -PLAY-OFF

I runda -do dwóch zwycięstw (1-1-1) w parach A1-A8, A2-A7, A3-A6, A4-A5 oraz B1-B8, B2-B7, B3-B6, B4-B5. Zwycięzcy uzyskują prawo gry w II rundzie (ćwierćfinał), pokonani zajmują miejsca 9-16 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.

II runda -ćwierćfinał – do dwóch zwycięstw (1-1-1)

para 1: A1/A8 – B4/B5
para 2: B1/B8 – A4/A5
para 3: A2/A7 – B3/B6
para 4: B2/B7 – A3/A6

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.

III runda -półfinał – do dwóch zwycięstw (1-1-1)

zwycięzca pary 1 – zwycięzca pary 4
zwycięzca pary 2 – zwycięzca pary 3

Zwycięzcy uzyskują prawo gry w IV rundzie – finał, pokonani uzyskują prawo gry w IV rundzie – o trzecie miejsce

IV runda – finał – do dwóch zwycięstw (1-1-1)

grają zwycięzcy półfinałów

Zwycięzca uzyskuje prawo gry w Ekstraklasie Kobiet (Basket Lidze Kobiet)

IV runda – o trzecie miejsce – mecz i rewanż

grają pokonani w półfinałach

ETAP 2 – PLAY-OUT

do dwóch zwycięstw (1-1-1)

w parach A10-A11 i B10-B11

Zwycięzcy zajmują miejsca 19-20 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.

Pokonani zajmują miejsca 21-22 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej i tracą prawo gry w 1 Lidze Kobiet.

O rozstawieniu w rywalizacji play-off i play-out (przewaga własnego boiska) oraz o kolejności końcowej po odpadnięciu w określonej rundzie, decydują kolejno:

1. Wyższe miejsce w tabeli końcowej Etapu 1
2. Większa liczba punktów meczowych w tabeli końcowej Etapu 1
3. Lepsza różnica punktów koszowych w tabeli końcowej Etapu 1
4. Większa liczba zdobytych punktów koszowych w tabeli końcowej Etapu 1
5. Losowanie.

Terminarz spotkań „domowych” Miejsko-Powiatowego Klubu Koszykówki Sokołów S.A. w Sokołowie Podlaskim w sezonie 2016/2017:

1. KOLEJKA 16.10 / 16:00 – WSG SUPRAVIS Bydgoszcz
2. KOLEJKA 26.10 / 16:00 – SMS PZKosz II Łomianki
3. KOLEJKA 30.10 / 16:00 – AZS UW Warszawa
4. KOLEJKA 06.11 / 16:00 – AZS UG Gdańsk
5. KOLEJKA 13.11 / 16:00 – Politechnika Gdańska
6. KOLEJKA 04.12 / 16:00 – SMS PZKosz I Łomianki
7. KOLEJKA 08.01 / 16:00 – MON-POL Płock
8. KOLEJKA 22.01 / 16:00 – KKS Olsztyn
9. KOLEJKA 26.02 / 16:00 – LIDER Pruszków
10. KOLEJKA 12.03 / 16:00 – GROT ALLES Pabianice

1 Liga Kobiet to drugi poziom centralnych, ogólnopolskich rozgrywek seniorskich prowadzonych przez Polski Związek Koszykówki, wyżej jest Basket Liga Kobiet, a niżej są 2-gie Ligi Kobiet prowadzone przez wojewódzkie związki koszykówki.