Mazowsze w Koronie: Rzymskie śpiewy mszalne z X wieku

Podglad_PlakatW piątek 9 września 2016 roku, o godz. 19:04 o zachodzie słońca w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie odbędzie się koncert z cyklu „Mazowsze w Koronie” pt. „Rzymskie śpiewy mszalne z X wieku” w wykonaniu Zespołu Wokalnego Bornus Consort.

Obowiązkowa rezerwacja miejsc w sekretariacie SOK (tel. 25 787 24 38) do 5 września. Wyjazd autokaru z Sokołowa Podlaskiego (parking przy SOKu, ul. Wolności 27) o godz. 18:00, przejazd jest bezpłatny.

Z okazji przypadającej w 2016 roku 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Polan Mieszka I zaprezentujemy muzykę wokalną sprzed 1000 lat, należącą do tradycji rzymskiej. Marcin Bornus-Szczyciński kierownik artystyczny znakomitego zespołu Bornus Consort wybrał na koncert w Skrzeszewie mszalne części zmienne (proprium) i stałe (ordinarium) przeznaczone na ten dzień koncertu.

Aby słuchacze poczuli klimat średniowiecznych czasów podczas koncertu w kościele wyłączymy wszystkie elektryczne lampy. Śpiewaków zespołu Bornus Consort oraz wnętrze świątyni skrzeszewskiej oświetli blask kilkuset świec.

Wykonawcy koncertu: BORNUS CONSORT pod kier. art. Marcina Bornus-Szczycińskiego – czołowy polski zespół wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej w składzie: Robert Lawaty, Robert Pożarski, Paweł Szczyciński, Marcin Bornus-Szczyciński, Mirosław Borczyński, Stanisław Szczyciński. Marcin Bornus-Szczyciński – słowo o muzyce

Marcin Bornus Szczyciński: „Śpiew mszalny pochodzi w większości z dwóch najstarszych rękopisów muzycznych zachowanych w Europie. To Codex Einsiedeln Ms 121, datowany na lata 960-970 oraz Codex St. Gallen Ms 359, powstały w latach 922-925. Zanotowano wówczas po raz pierwszy, funkcjonujący od wieków śpiew chorałowy. Nie stworzono więc niczego nowego, a jedynie dokonano próby opisu tego, co funkcjonowało w tradycji ustnej. Oba dzieła powstały w nieodległych od siebie klasztorach (dzieli je niecałe 100 km)”.

Kościół parafialny w Skrzeszewie pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Jego budowa została zainicjowana przez stolnika nurskiego Stanisława Godlewskiego. Kościół budowali dalej przedstawiciele Rodu Godlewskich.

W roku 1808 roku Skrzeszew zakupił poseł Franciszek Obniski. W 1837 roku pod kierunkiem ks. Stanisława Korzebskiego odrestaurował kościół i dobudował dwie boczne kaplice. W tej historycznej świątyni we wsi Skrzeszew, po raz pierwszy, organizujemy o zachodzie słońca 9 września 2016 roku koncert. Będzie to również pierwszy wyjazdowy Wieczór Festiwalu przygotowywany z naszym wieloletnim partnerem – Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. W ubiegłych latach Wieczory Muzyczne Mazowsza w Koronie w tych stronach były realizowane w monumentalnej Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim.

Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej, realizowany od 2001 r. Zapraszani wykonawcy: czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, orkiestry, chóry i zespoły kameralne oraz wybitni soliści, są magnesem przyciągającym publiczność. Co roku w małych miejscowościach województwa rozbrzmiewają – w znakomitych wykonaniach – wielkie i małe dzieła europejskich mistrzów. To istotne wzbogacenie życia kulturalnego mieszkańców Mazowsza. Bywa, że w tym gatunku sztuki jedyne.