Mazowsze w Koronie: Rzymskie śpiewy mszalne z X wieku

Artyści podczas koncertu

W piątek 9 września 2016 roku, o godz. 19:04 o zachodzie słońca w kościele parafialnym p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie odbył się koncert z cyklu „Mazowsze w Koronie” pt. „Rzymskie śpiewy mszalne z X wieku” w wykonaniu Zespołu Wokalnego Bornus Consort.

Z okazji przypadającej w 2016 roku 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Polan Mieszka I zaprezentowaliśmy muzykę wokalną sprzed 1000 lat, należącą do tradycji rzymskiej. Marcin Bornus-Szczyciński kierownik artystyczny znakomitego zespołu Bornus Consort wybrał na koncert w Skrzeszewie mszalne części zmienne (proprium) i stałe (ordinarium) przeznaczone na ten dzień koncertu.

Aby słuchacze poczuli klimat średniowiecznych czasów podczas koncertu w kościele wyłączone zostały wszystkie elektryczne lampy. Śpiewaków zespołu Bornus Consort oraz wnętrze świątyni skrzeszewskiej oświetlił blask świec.

Organizatorem Koncertu był Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. Współorganizatorami: Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury, Wójt Gminy Repki oraz Parafia p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie.