Weekend z filmem

Plakat informacyjny

W dniach 2-3 września DKF „Zbyszek” zaprasza na dwudniowe święto kina będące zderzeniem przeszłości ze współczesnością. Zaprezentujemy kultowy, nagrodzony Oscarem film „Cinema Paradiso” z 1988 roku oraz „Zjednoczone stany miłości”, nagrodzony na festiwalu w Berlinie polski film z lipca tego roku. Wydarzenie uświetnią swą obecnością znakomici goście ze świata filmu: Janusz Wróblewski i Tomasz Wasilewski.

2 września (piątek) o godz. 20:00 zapraszamy na plenerowy seans filmu CINEMA PARADISO. Gościem spotkania będzie Janusz Wróblewski, znany dziennikarz i krytyk filmowy.

Cinema Paradiso opowiada historię znanego włoskiego reżysera Salvatore, który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym „Paradiso”. Toto, jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo, który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.

W sobotę 3 września o godz. 19:00 w sali Kina „Sokół” zaprezentujemy ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI. Gośćmi spotkania będą: reżyser filmu Tomasz Wasilewski oraz krytyk i dziennikarz filmowy Janusz Wróblewski.

„Zjednoczone Stany Miłości” weszły na ekrany polskich kin w atmosferze wydarzenia, którego nie sposób przegapić. Sukces na festiwalu w Berlinie, gwiazdorska obsada, młody, dobrze zapowiadający się reżyser, to wszystko składa się na obraz produkcji godnej uwagi. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Julia Kijowska, Dorota Kolak – ta gwiazdorska obsada wspięła się na wyżyny własnych umiejętności

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.