1 sierpnia – 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie-Warszawskie1 sierpnia 2016, w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta – dzieci, młodzież, dorosłych do wspólnego oddania hołdu pamięci tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Spotykajmy się 1 sierpnia na placu przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. O godz. 17.00 – historycznej Godzinie „W” zawyją syreny – to sygnał, że Warszawa 1944 rozpoczęła walkę. Swoją obecnością oddajmy hołd poległym powstańcom walczącej Warszawy.

Ten wielki zryw warszawiaków, a zwłaszcza ludzi młodych i często także dzieci, niech będzie wciąż w naszej pamięci. W uszach wielu matek i ojców długie lata brzmiały ostatnie słowa ich dzieci: „Mamo, tato, ja wrócę, pamiętaj, czekaj, ale dzisiaj muszę tam iść. A jeżeli nie wrócę, nie płacz.”

Warszawa płonęła, Wisła była czerwona, ale to Miasto nie zostało pokonane, Ono tylko w bólu zasnęło na jakiś czas. Dlatego dzisiaj musimy pamiętać, dzięki komu mamy wolną Warszawę, wolna Polskę. Chociaż w te pamiętne i bolesne dni nasi „przyjaciele” po drugiej stronie Wisły przyglądali się i czekali kiedy Warszawa wykrwawi się, to warszawiacy w bólu i rozpaczy wierzyli, że to okrucieństwo skończy się, że ich ukochana młodzież, studenci, harcerze, dzieci, nie na darmo oddali swą młodość. I tak się stało. Warszawa podniosła się z pożogi, a nie z kolan, bo nigdy nie klęczała przed okupantem.

Szanowni Państwo, to na nas spoczywa obowiązek, aby o tej historii nie zapomniały zwłaszcza młode polskie pokolenia. To my mamy obowiązek mówić dzieciom i młodzieży o batalionie „Zośka” i o Ince, bo jeżeli nie my, to kto?

Dlatego niech nie zabraknie nikogo z nami i 1 sierpnia! Tego dnia:

  • o godz. 17:00 zapraszamy na plac przed budynkiem SOK do wspólnego oddania podczas Godziny „W” hołdu pamięci Powstańcom
  • o godz. 17:05 odbędzie się wyjątkowy koncert piosenek powstańczych. Każdy z nas na pewno zna „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Dziewczynę z granatem”, dlatego zapraszamy do wspólnego śpiewania!
  • o godz. 18:00 w sali widowiskowej odbędzie się maraton filmowy, podczas którego obejrzymy dwa filmy: „Tacy jak My” (ogólnopolska przedpremiera!) oraz „Miasto 44”. Wstęp wolny!

Wierzymy, że Państwo będziecie z nami tego popołudnia! Udowodnijmy, że Sokołów Podlaski PAMIĘTA!

image31468500445„Tacy jak My” to film odbiegający od dotychczasowych produkcji dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkimi na popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do motywów Powstania Warszawskiego.

„Tacy jak My” opowiada o potrzebie kulturowej tożsamości, o tęsknocie za bezpowrotnie utraconą ciągłością kulturową i historyczną. Bez nadęcia i patosu przedstawia historię powstańców z perspektywy młodych, kreatywnych ludzi, którzy nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Artyści żyjący w Warszawie czują potrzebę duchowego katharsis i rozliczenia się z historią warszawskich ulic i kamienic, o której codziennie przypominają im pomniki i tablice upamiętniające śmierć ofiar.

Film „Tacy jak My” powstał, by uczcić pamięć tych, którzy w ’44 oddali życie za Polskę. W filmie „Tacy jak My” zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej m.in. takich jak Kazik Staszewski, Lao Che, Darek Malejonek, Marika, czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.

Miasto 44Film „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Warszawa, lato 1944. Stefan opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec – oficer Wojska Polskiego – zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak – kiedy tylko nadarza się okazja – wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama, sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.