„Festiwal Nauk Przyrodniczych” w SP1

Uczniowie podczas zajęć

3 czerwca obchodziliśmy w „Jedynce” Światowy Dzień Ochrony Środowiska organizując „Festiwal Nauk Przyrodniczych”. Z tej to okazji nauczyciele przyrody zaplanowali dla naszych uczniów wiele atrakcji.

Już od drugiej godziny lekcyjnej uczestniczyli oni w spotkaniach z przyrodnikami i pasjonatami nauk przyrodniczych. Klasy II miały warsztatach o sowach poprowadzonych przez wiceprezesa Towarzystwa Przyrodniczego Bocian- pana Macieja Cmocha. Klasy IV usłyszały wiele ciekawostek na temat owadów i poznały gatunki obce i rodzime, na zajęciach poprowadzonych przez pana Artura Ślusarczyka z Nadleśnictwa Sokołów. Klasy V i VI obejrzały pokaz multimedialny w mobilnym Planetarium Astropark oraz wysłuchały ciekawych informacji na temat Układu Słonecznego, naszej planety, zmian na wiosennym i letnim niebie oraz aktualnie obserwowanych zjawiska astronomicznych.

Równolegle, na dziedzińcu szkoły odbywał się piknik naukowy, podczas którego uczniowie klas od I do VI mogli poznawać tajemnice lasu i jego mieszkańców, brać udział w zabawach, grach i quizach, poszerzyć wiedzę o drzewach i krzewach, wypróbować swoich sił sprawdzając twardość pni różnych gatunków drzew oraz oglądać ciekawe eksponaty. To wszystko to za sprawą współpracującego z nami od wielu lat Nadleśnictwa Sokołów- panów leśniczych Jerzego Tomczuka, Pawła Tomasiaka, Piotra Krasnodębskiego oraz pań stażystek- Iwony Bieli i Doroty Jędruchów.

Głównym i najważniejszym jednak punktem obchodów był odbywający się w szkole finał Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej pod hasłem:. „Ja i moje środowisko”. Wzięły w nim udział reprezentacje 7 szkół z powiatu sokołowskiego, tj.: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół- Szkoła Podstawowa w Sterdyni, Zespołu Oświatowego im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach Jarosławach, Szkoły Podstawowej w Zembrowie, Szkoły Podstawowej w Grochowie i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Wszyscy jego uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą na temat otaczającego nas środowiska i skarbów przyrody oraz perełek architektonicznych powiatu sokołowskiego.

Po czterech rundach pytań, prowadzenie i I miejsce w konkursie zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Sterdyni: Julia Czarnocka i Natalia Nowak, przygotowywane przez panią Jadwigę Szymańską. Dwie szkoły uzyskały jednakowy wynik i to między nimi toczyła się dogrywka. Ostatecznie II miejsce zajęły uczennice z PSP nr 1- gospodarza konkursu: Marta Jurczak oraz Liwia Karakula, a III miejsce- uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grochowie: Hubert Dziurzyński i Bartosz Trzonek, przygotowywani przez panią Annę Domańską.

Na zakończenie imprezy odbyło się uroczyste podsumowanie, podczas którego pani dyrektor Zofia Steć i pan w-ce dyrektor Sławomir Wróblewski wraz z organizatorkami konkursu- Marzeną Flazińską i Joanną Hawryluk, wręczyli nagrody i dyplomy zwycięzcom, dyplomy oraz drobne upominki pozostałym uczestnikom oraz prowadzącym konkurs uczniom: Natalii Pogorzelskiej i Wojtkowi Toporowskiemu. Podziękowania otrzymali także nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu i goście, którzy uświetnili swoją obecnością tegoroczne obchody.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział oraz włączenie się w naukę poprzez zabawę!

Joanna Hawryluk

Zobacz fotorelację