Młodzież z PG1 w Jekabpils

Sokołowska młodzież w Jekabpils

W dniach 25-28 kwietnia jedenaścioro uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim, wraz z opiekunami panią Małgorzatą Świsłowską i panią Grażyną Murawską, odwiedziło zaprzyjaźnione miasto Jekabpils na Łotwie w ramach wymiany młodzieży, realizowanej na podstawie porozumienia o współpracy, zawartego z samorządem Miasta Sokołów Podlaski.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 odwiedzili swoich rówieśników z Państwowego Gimnazjum w Jekabpils, których w październiku 2015r. gościli u siebie.

Młodzież z łotewskiego gimnazjum przygotowała dla gości z Polski część artystyczną, a w niej występ zespołu tanecznego, który zaprezentował regionalne tańce ludowe, koncert szkolnej orkiestry, scenkę muzyczno-taneczną oraz piosenkę zaśpiewaną w języku polskim. Polscy gimnazjaliści obejrzeli też prezentację multimedialną przedstawiającą historię i działalność szkoły w różnych dziedzinach oprawioną komentarzem przewodniczącej Samorządu Szkolnego oraz nauczycielki języka angielskiego. Następnie serdeczne słowa powitania skierował do gości dyrektor szkoły, pani wicedyrektor oraz pani kierownik do spraw oświaty w Merostwie Miasta Jekabpils. Uczniowie gimnazjum z Sokołowa Podlaskiego zwiedzili szkołę jak też mieli okazję uczestniczyć w lekcji ze swoimi łotewskimi rówieśnikami.

Ponadto uczniowie zwiedzili zabytkowe centrum miasta, szkołę plastyczną, zamek Krustpils, zatrzymali się przy ławeczce przyjaźni poświęconej miastu Sokołów Podlaski. Wieczór uczniowie spędzili na ognisku u jednego z uczniów gimnazjum w Jekapils.

Następnego dnia zorganizowana została wycieczka do Rygi, gdzie uczniowie zobaczyli liczne zabytki Starego Miasta oraz zwiedzili Muzeum Okupacji. Młodzież zobaczyła również skansen rybacki z okolicy Rygi.

Chociaż pobyt w Jekabpils był krótki, młodzież wróciła do domu bardzo zadowolona. Pożegnaniom, wymianie adresów i telefonów oraz uściskom nie było końca, gdyż wszyscy uczestnicy wycieczki nawiązali nowe znajomości a nawet przyjaźnie. Przed odjazdem goście z Polski podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu na Łotwie lokalnej prasie.

Uczniowie, rodzice i opiekunowie wycieczki składają serdeczne podziękowania panu Burmistrzowi Bogusławowi Karakuli oraz panu dyrektorowi PG Nr 1 Kazimierzowi Soszce za zorganizowanie pobytu młodzieży w Jekabpils.

(Małgorzata Świsłowska i Grażyna Murawska)