Finisz IV Sztafety Niepodległości

Uczestnicy sztafety

W hołdzie dla ks. generała Stanisława Brzóski i Powstańców Styczniowych w dniu 23 maja 2016r. wyruszyła „IV Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski”.

Bieg młodzieży z Macierzy Polski i Wileńszczyzny miał na celu upamiętnienie 153 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu niepodległościowego Polaków oraz 151 rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski.

W biegu sztafetowym na dystansie 64 km na trasie Łuków–Siedlce–Sokołów Podlaski po raz pierwszy wzięli udział narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce, działającego przy Zespole Szkół nr 2 w Siedlcach.

IV Sztafeta Niepodległości rozpoczęła się o godz. 7.40 na Placu Narutowicza w Łukowie. Finisz miał miejsce przy Pomniku ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim o godz. 14.30. Na zakończenie, o godz. 15.30., w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP została odprawiona uroczysta msza św. dla uczczenia ks. gen. Stanisława Brzóski oraz wszystkich poległych powstańców.

Po mszy, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim, na uczestników biegu czekał ciepły posiłek oraz okolicznościowe medale. Wyróżnieni zostali również wszyscy, którzy byli zaangażowani w organizację sztafety.

Sztafeta została zorganizowana przez Zespół Szkół w Krynce, Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej i Związek Harcerstwa Polskiego.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Burmistrz Miasta Łuków, Wójt Gminy Łuków oraz Nadleśnictwo Łuków i Nadleśnictwo Sokołów.