„Guzik z Orzełkiem – Katyńczycy Ziemi Sokołowskiej”

Jacek Odziemczyk i uczestnicy spotkania

„Guzik z Orzełkiem – Katyńczycy Ziemi Sokołowskiej” – to tytuł spotkania, które odbyło się 25 kwietnia 2016r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury, poświęconego żołnierzom i policjantom zamordowanym przez Sowietów w 1940r. Spotkania, które miało na celu przypomnieć genezę Zbrodni Katyńskiej oraz zapoznać z sylwetkami osób zamordowanych w Charkowie, Twerze i Katyniu, które były związane z pracą, działalnością, więzami rodzinnymi z Ziemią Sokołowską.

Pamięć o nich, ludziach ceniących nade wszystko wartość i honor munduru Najjśniejszej Rzeczypospoliej jest ważna – mówił Jacek Odziemczyk, historyk, który prowadził spotkanie – bo historię najlepiej pojmować i rozstrzygać przez pryzmat regionalny, przez pryzmat naszej Małej Ojczyzny.

Oprawę muzyczną podczas wykładu zapewnił zespół Szara Band z Zespołu Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim pod kierownictwem Bogusława Kwiatkowskiego w składzie:

  • Gabriela Smolik – śpiew,
  • Piotr Kuryłek – śpiew, instrumenty klawiszowe,
  • Tomasz Sosnowski – perkusja,
  • Bogusław Kwiatkowski – gitara.

W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki:

  • “Nierealny” – z płyty “Panny wyklęte, wygnane” z repertuaru Maleo Reggae Rockers,
  • “Katyń 1940 (ostatni list)” z repertuaru Lecha Makowieckiego,
  • “Ballada o drugiej konspiracji” z repertuaru Andrzeja Kołakowskiego,
  • “Biały krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar.

Sokołów Podlaski na mapie pamięci o tych, którzy polegli z rąk NKWD stanowi bardzo ważne miejsce. W 2010 i 2011 roku w ramach działań Komitetu Organizacyjnego “Katyń… ocalić od zapomnienia” na błoniach sokołowskiej konkatedry zostały posadzone Dęby, Katyńskie Dęby – 40 oficerom służby stałej i rezerwy, policjantom zamordowanym w 1940r. Każde drzewo upamiętnia jedną zamordowaną osobę. Sokołowska Aleja Dębów Katyńskich jest jedną z największych Alei w Polsce.
I właśnie tam po spotkaniu zapalono biało-czerwone znicze symbol naszej pamięci i naszego podziękowania.