Dyskusyjny Klub Filmowy: „Timbuktu”

Plakat informacyjny

25 lutego o godz. 19:00 w SOK odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Zbyszek”. W ramach DKFu obejrzymy „Timbuktu”, obsypany nagrodami, nominowany do Oscara i nagrodzony siedmioma Cezarami film koprodukcji francusko – mauretańskiej w reż. Abderrahmane Sissako.

Akcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu.

Film zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu w Chicago w 2014 r. Reżyser zdobył Cezara – jedną z siedmiu statuetek dla produkcji (w tym dla najlepszego francuskiego filmu roku). Obraz konkurował z „Idą” o Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Karnety w cenie 20 zł. (na dwa filmy / dwa miesiące) do nabycia przed spotkaniem w Punkcie Informacji SOK.