Święto Niepodległości

Uczestnicy obchodów

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym mieście uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Św. Jana Bosko o godzinie 12.00.

O godzinie 13.00 przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, a o godzinie 14.00 ruszył VI Bieg Niepodległości.

Wystąpienie Burmistrza Miasta pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego:

Szanowni Państwo,

Jak co roku spotykamy się pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w dniu Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada to w Polsce symbol miłości ojczyzny i walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie, który jest czasem szczególnej refleksji, także nad trudną i dramatyczną historią naszego kraju. Jej nieodłącznym elementem była od stuleci obawa przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Jednak zarówno w październiku 1918 r., jak i w XX wieku Polacy potrafili wykorzystać szansę, jaką stworzyła historia. Dziś wreszcie żyjemy w wolnym kraju, który możemy kształtować własnymi rękami tak, by stawał się lepszym miejscem do życia dla nas i dla przyszłych pokoleń. Mając w pamięci wszystkie złe i dobre wydarzenia, jakie przyniosła historia, uczmy się mądrze korzystać z dobrej zmiany, jednocząc się w osiąganiu wspólnych celów dla dobra kraju i naszej społeczności lokalnej.