Mali-wielcy recytatorzy

Uczestnicy konkursu

Uczniowie klas III – VI reprezentowali Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim podczas XIII MAZOWIECKIEGO PRZEGLĄDU RECYTATORSKIEGO JEDNEGO POETY – WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO w Warszawie.

Eliminacje poprzedziły warsztaty prowadzone przez reżysera Antoniego Baniukiewicza, które odbyły się 5 i 6 listopada 2015 roku. Prowadzący przedstawił ciekawostki z życia i twórczości Władysława Broniewskiego, po czym przesłuchał recytatorów pod kątem interpretacji wybranych przez nich wierszy.

W eliminacjach ćwierćfinałowych konkursu recytatorskiego swoje artystyczne umiejętności zaprezentowali:

Kamil Kaczmarczyk w utworach „Samolot”, „Pożar”;

Gabriela Jenerałek – „Słowik”, „W pociągu”;

Joanna Chmielewska – „Jesienny wiatr”, „Zielony wiersz”;

Gabriela Toczyska – „Zegary”, „Szczęście”;

Łukasz Abramczuk – „Bagnet na broń”, „Zegary”.

Spośród 239 uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski do eliminacji półfinałowych jury zakwalifikowało 27 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele PSP 1 w Sokołowie Podlaskim: Kamil Kaczmarczyk i Gabriela Toczyska. Wszyscy finaliści prezentowali wysoki poziom interpretacji tekstów literackich. Niemniej, swoimi umiejętnościami posługiwania się językiem ojczystym i wyrazem artystycznym to właśnie Kamil i Gabrysia oczarowali jury i tłumnie zgromadzoną publiczność.

18 listopada 2015 roku na stronie Domu Kultury „Kolorowa” podano do publicznej wiadomości werdykt jury. Okazało się, że wybrano pięcioro laureatów konkursu mazowieckiego, w tym naszych uczniów: Kamila i Gabrysię.

27 listopada 2015 roku podczas WIECZORKU LAUREATÓW w Domu Kultury „Kolorowa” w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród:

I nagrodę w kategorii wiekowej uczniowie szkół podstawowych zdobyła Gabriela Toczyska – uczennica klasy VI b;

III nagrodę w tej samej kategorii otrzymał Kamil Kaczmarczyk – uczeń klasy III b.

Laureaci i osoby wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe oraz osobiste gratulacje od jury, burmistrza dzielnicy Warszawa-Ursus i córki poety – Marii Broniewskiej-Pijanowskiej, polskiej aktorki teatralnej i filmowej. Z przyjemnością wysłuchały też wspomnień z dzieciństwa i ciekawych opowieści z domu rodzinnego przybranej córki poety.

Warto dodać, że Gabrysia Toczyska i Kamil Kaczmarczyk od pierwszej klasy reprezentują naszą szkołę w konkursach recytatorskich. Gabrysia w klasach młodszych: I-III uczęszczała na zajęcia koła recytatorskiego do pani Teresy Piwko, a od klasy IV do chwili obecnej prowadzi ją pani Agnieszka Rejowska. Z kolei Kamil to uczeń, który od trzech lat z powodzeniem pracuje pod okiem pani Teresy Piwko.

Z pewnością dla recytatorów, jak i ich opiekunów, zdobyte wyróżnienia stanowią ukoronowanie wieloletniej pracy nad rozwijaniem dziecięcych pasji i zainteresowań. Mamy nadzieję, że staną się one pozytywnym przykładem dla swoich rówieśników – wzorem pracowitości i konsekwencji w dążeniu do osiągania zamierzonych celów. Gabrysiu, Kamilu, gratulujemy i życzymy kolejnych, spektakularnych sukcesów scenicznych.

Opiekunowie pragną serdecznie podziękować dyrekcji szkoły za możliwość uczestniczenia w konkursie, zaś rodzicom – PRZYJACIOŁOM SZKOŁY – panu Chmielowi, pani Kaczmarczyk, panu Jenerałkowi – za życzliwość, poświęcony czas i pomoc. Dzięki Wam mogliśmy spełnić marzenia naszych dzieci, za co serdecznie dziękujemy!