ZPiT „Sokołowianie” na międzynarodowych festiwalach

Tancerze

Na przełomie czerwca i lipca Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” wyjechał na Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne do Grecji, do miejscowości Katerini i na Węgry, do Budapesztu.

4 lipca rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Festiwal zaingurowała parada ulicami miasta wszystkich zespołów uczestniczących w Festiwalu. Podczas parady Zespół „Sokołowianie” zaprezentował się licznie zgromadzonym mieszkańcom i turystom. Przygrywała kapela Zespołu „Sokołowianie” pod kierownictwem Kazimierza Soszki w składzie: Kazimierz Soszka – akordeon, Michał Soszka – klarnet, Romuald Iwańczuk – skrzypce, Jan Rosochacki – bębenek.

Pokazy tańców i gra kapeli bardzo podobała się widzom o czym świadczyły rzęsiste brawa i okrzyki zadowolenia. Po paradzie i oficjalnym otwarciu Festiwalu rozpoczęły się występy poszczególnych zespołów: z Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji i Grecji. Przed występami zostały odegrane hymny państwowe wszystkich 8 krajów. Publiczność zgromadzona na Festiwalu liczyła kilka tysięcy osób. Występy zespołów zakończyły się przed północą. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe upominki i dyplomy. Zespół „Sokołowianie” jako jedyny został wyróżniony nagrodą w postaci zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny na Krecie w 2016 roku.

W Festiwalu w Katerini wzięło udział 8 zespołów: z Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji i Grecji. W przerwach między festiwalowymi występami zwiedziliśmy takie miejsca jak: masyw Olimpu, Wodospad Afrodyty, wioskę Panteleimona, Białą Wieżę, Akropol, Saloniki, liczne zabytki wpisane na listę UNESCO oraz słynne Meteory. Meteory to skupisko ogromnie wysokich, ciemnych skał, na których zlokalizowanych jest 25 klasztorów prawosławnych (Monasterów). Młodzieży najbardziej utkwił w pamięci rejs statkiem po Morzu Egejskim oraz kąpiel na otwartym morzu.

Następny Festiwal, na który zostali zaproszeni „Sokołowianie”, miał miejsce w Budapeszcie. Podczas Festiwalu zespół integrował się z tancerzami z Bułgarii, Hiszpanii, Ukrainy, Rumunii, Polski i Węgier. Podobnie jak w Grecji, Zespół zwiedził wiele ciekawych miejsc. W Budapeszcie widzieliśmy Statuę Wolności, panoramę miasta i Dunaju, Górę Gelerta, Plac Wolności, zabytkowe budynki z XIX i XX w.,Bazylikę św. Stefana, pomnik św. Stefana, Basztę Rybacką, kościół św. Macieja, najstarszy budynek na Podzamczu z XV w., pałac Aleksandra, w którym jest siedziba prezydenta Węgier, zamek, w którym zlokalizowana jest m.in. Biblioteka Narodowa oraz Parlament.

Po południu na placu przed Domem Kultury rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, w którym uczestniczyły reprezentacje z Polski. Po zakończonych występach wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe puchary i dyplomy. Po kolacji, wieczorem odbył się 2 godzinny rejs statkiem po Dunaju. Mogliśmy z zapartym tchem podziwiać piękno Budapesztu i oświetlonych, jego znaczących budowli. Po występach, dla wszystkich zespołów, w restauracji, została zorganizowana uroczysta kolacja festiwal. Organizatorzy Festiwalu złożyli uczestnikom serdeczne podziękowania i gratulacje życząc wszystkim uczestnikom szczęśliwego powrotu do swoich krajów.

W drodze powrotnej autokar zawiózł nas do węgierskiego miasta Eger, słynącego z winnic. Produkuje się tam wino „Bycza krew”. Zwiedziliśmy też zamek zdobyty przez Turków osmańskich oraz klaszor.

Kierownictwo Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” składa serdeczne podziękowania rodzicom za ich zaangażowanie i trud włożony przy organizacji i przygotowaniu Zespołu do wyjazdu, pani Paulinie Koc za ratowanie nas z różnych zmagań językowych, a było ich wiele, zwłaszcza na Węgrzech.

Składamy również serdeczne podziękowania naszym niezawodnym sponsorom:
– Panu Kazimierzowi Kisiel, Dyrektorowi Zakładu „Sokołów” S.A. w Sokołowie Podlaskim
– Panu Zbigniewowi Paczóskiemu, Właścicielowi Sieci Sklepów „Topaz”

Serdeczne podziękowania składamy panom Pawłom, kierowcom, którzy bezpiecznie i szczęśliwie odbyli całą podróż i przywieźli nas całych i zdrowych do Sokołowa Podlaskiego.

Tekst: Jan Rosochacki