„Pytania, które się nie kończą”

Plakat promocyjny

Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na spotkanie z aktorką Mają Komorowską oraz promocję książki pt. „Pytania, które się nie kończą” – 21 maja, godz. 17:00, Galeria SOK. Wstęp wolny.

O książce „Pytania, które się nie kończą”:

„Rozmowy Tadeusza Sobolewskiego z Mają Komorowską to rodzaj medytacji nad istotą gry, istotą teatru, nad życiem. Maja Komorowska ma niezwykłą zdolność dotykania ciemnych stron życia i prześwietlania ich wewnętrzną jasnością. Skąd ją czerpie? Z własnej natury? Z rodzinnego domu? Z teatru Jerzego Grotowskiego, Krystiana Lupy? Czasem trzeba maski, żeby zobaczyć prawdziwą twarz. Trzeba absurdu, żeby zobaczyć dobro i sens. Winnie w Szczęśliwych dniach Becketta, Sarah Bernhardt w Mimo wszystko Murrella – w tych rolach, o których mowa jest w książce, możemy jeszcze Maję Komorowską zobaczyć”. Tak pisze o książce Tadeusz Sobolewski, jej współautor.

Książka już cieszy się uznaniem krytyków i recenzentów. Wybitny polski eseista Wojciech Karpiński napisał o niej: „Książka jest znakomita i pasjonująca, do powolnego i długiego przeżywania. Autorzy mogą być z niej dumni. Podziwiam ich sztukę rozmowy”.

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) – aktorka teatralna i filmowa, pedagog, Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji.

W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, jeździła do więzień i ośrodków dla internowanych w całej Polsce. Współpracowała z Fundacją SOS Jacka Kuronia. Później współtworzyła Hospicjum Onkologicze Świętego Krzysztofa w Warszawie. Od paru lat jest członkiem Rady Fundacji Hospicjum.

W 1993 roku Wydawnictwo Tenten wydało książkę autorstwa Mai Komorowskiej zatytułowaną „31 dni MAJA”, a w 2004 roku Oficyna Wydawnicza Errata „Pejzaż” – rozmowy Barbary Osterloff z Mają Komorowską.