Otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich

Plakat promocyjny

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie Szlaku Unitów Sokołowskich, które odbędzie się 8 maja 2015 r. o godz. 12:00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

W programie:

  • konferencja naukowa pt. „Unici na Podlasiu Zachodnim”: film dokumentalny, wykład historyczny oraz prezentacja Szlaku Unitów Sokołowskich
  • autokarowa wycieczka Szlakiem Unitów Sokołowskich: Sokołów Podlaski – Rogów – Szkopy – Sawice – Wirów – Gródek – Seroczyn – Grodzisk – Sokołów Podl.
  • ognisko w ośrodku wypoczynkowym w Gródku nad Bugiem

Planowany powrót do Sokołowa – około godz. 18:30

Zainteresowanych udziałem w wycieczce prosimy o kontakt mailowy: lotwgl@wp.pl do 5 maja.

Pomysł wytyczenia szlaku Unitów Sokołowskich, łączącego dawne cerkiewki unickie, a obecnie kościoły katolickie zachowane w powiecie sokołowskim, zrodził się przed kilku laty w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielki Gościniec Litewski” we współpracy z SOK, Sokołowskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym oraz ośrodkiem Gródek Dwór nad Bugiem podjęła się realizacji tego projektu i otrzymała na jego realizację dofinansowanie w z tzw. małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013. Szlak Unitów Sokołowskich zaczyna się w Sokołowie Podlaskim na Skwerze Unitów Podlaskich, w miejscu gdzie dawniej stała ich cerkiew i wiedzie do miejscowości, w których zachowały się piękne świątynie unickie: do Rogowa, Szkopów, Sawic, Gródka, Seroczyna, Grodziska. Ostatnim etapem podróży jest ponownie Sokołów Podlaski. Szlak kończy się na dawnym cmentarzu przy ul. Bartoszowej gdzie znajduje się grób księdza Leona Zatkalika.

Na Szlaku Unitów Sokołowskich warto zobaczyć nie tylko urokliwe kościółki pounickie, ale również wiele innych ciekawych obiektów turystycznych. W trakcie podróży szlakiem towarzyszą nam przepiękne krajobrazy nadbużańskie.